Predpriprava
Fižol pristavimo v hladni, soljeni vodi, zavremo in kuhamo 2–3 minute. Posodo odstavimo, fižol pa namakamo 60 minut. Gl.
različice.
Priprava
■ Namočeni fižol odcedimo, odcejenega pa oprhamo s hladno vodo; gl.
pojasnila. Oprhanega stresemo v lonec in prilijemo 1,15 l vode ter žlico olja. Dodamo lovor in 4 vejice timijana, zavremo in kuhamo pribl. 90 minut; gl.
izboljšanje. Preverimo, če je fižol kuhan; 10 minut pred koncem kuhanja dodamo 1,5 žličke soli.
■ Kuhan fižol odcedimo, a vodo od kuhanja prihranimo. Lovorove lističe zavržemo. Prav tako prihranimo za kake 3 žlice kuhanega fižola.
■ Čebulo in šalotko karseda drobno narežemo. V loncu segrejemo 2 žlici olja, na katerem čebulo in šalotko počasi pražimo kakih 5 minut. Da se zmehčata, a ne obarvata. Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo.
■ Odcejeni fižol stresemo na prepraženo šalotko. Prilijemo 6,2 dl prihranjene vode od kuhanja, oljčno olje in limonov sok; gl.
nasveti. Dodamo limonovo lupinico, sezamovo pasto, preostalo sol in česen v prahu ter zavremo. Parmezan drobno naribamo.
■ Posodo odstavimo, vsebino pa gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom ali v multipraktiku. Če je juha pregosta, jo razredčimo z ustrezno količino prihranjene vode od kuhanja fižola. Nazadnje primešamo nariban parmezan.
Serviranje
Juho razdelimo v ogrete jušne krožnike ali skodelice. Po njej razdelimo prihranjen fižol, potem pa jo izdatno pokapljamo z oljčnim oljem. Po vrhu potresemo osmukano vejico timijana.
Kremna juha iz belega fižola z limono na hitro je nekaj posebnega.
Nadomestek
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
■ Čas kuhanja fižola skrajšamo za tretjino s kuhanjem v ekonom loncu (lonec na pritisk). Najhitreje pa juho pripravimo s kuhanim fižolom iz pločevinke.
■ Ob koncu praženja čebule/šalotke na hitro prepražimo še 1-2 stroka sesekljanega česna.
Nasveti
Juhi najprej dodajmo manjšo količino limonovega soka. Kasneje jo lahko dodatno okisamo po okusu.
Pojasnila
■
Sezamova pasta (tahini; domača različica) je zmiksana mešanica prepraženih sezamovih semen in ekstra deviškega olivnega olja. Okuse sezama se med praženjem opazno okrepi.
■ Suhi fižol namakamo zato, da ga rehidriramo. Sicer bi visoka temperatura med kuhanjem vplivala le na površinski del fižolovih zrn, notranjost pa bi ostala suha, moknata in neužitna. Vodo od namakanja fižola zavržemo zato, ker so v njej stopljeni oligosaharidi, ki sicer po zaužitju fižolovih jedi povzročajo napetost ali/in vetrove. Gl. tudi
Zakaj namakamo fižol?.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
beli fižol (številne
ideje); limone (številne
ideje);
sezamova pasta (številne
ideje)
Opombe
Fižol vsebuje veliko vlaknin, uravnava krvni sladkor (nadvse primeren je za diabetike) ter učinkovito znižuje škodljivi holesterol in krvni pritisk.
Opozorila
■ Suhi fižol solimo, ko je že kuhan, saj sol še upočasnjuje že sicer dolgotrajno kuhanje.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kremna juha iz belega fižola z limono na hitro (izvirno: simple instant pot white bean soup)
Amanda Kay Paa, z bloga
heart beet KITCHEN
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Amande Kay Paa