Priprava
■ Pekač (30-32 x 20-22) namažemo z oljem in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja pečenega kolača, 2–3 ure.
■ ČOKOLADNI BISKVIT. Beljake penasto stepeno s ščepcem soli. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo polovico sladkorja. Da se na površini tvorijo čvrsti vršički.
■ V skledo presejemo moko, kakav in pecilni prašek. Premešamo.
■ Rumenjake in preostali sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo. Vmešamo mleko in olje, potem pa še presejano mešanico. Zmešamo v gladko testo. Nazadnje nežno (!) vmešamo beljakov sneg. V treh etapah, z metlico ali z lopatico.
■ Testo nalijemo v pekač. Po njem položimo kupčke pudingove kreme. Ki jo zajemamo z žličko. Kolač pečemo 35–40 minut. Pečen je, ko izvlečemo suh zobotrebec, zaboden na sredo kolača.
■ PUDINGOVA KREMA. Prašek za puding gladko zmešamo z nekaj žlicami mleka. Po navodilu z zavitka. Preostalo mleko s sladkorjem in z vanilijevim izvlečkom zavremo.
■ Posodo odstavimo in vanjo v tankem curku nalijemo prašek za puding. Med nenehnim mešanjem. Pristavimo, zavremo in kuhamo, da se zgosti. Pudingovo kremo postrgamo v skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini. Kremo ohladimo na sobno temperaturo.
Pečeni kolač premažemo z oslajeno kislo smetano in zapečemo. Sodi med tiste deserte, ki na videz ne vzbujajo zaupanja. Nazadnje pa presenetijo.
■ PREMAZ. Kislo smetano, sladkor in vanilijev sladkor dobro zmešamo.
■ Pekač vzamemo iz pečice, ki je ne ugasnemo. Kolač enakomerno premažemo s kislo smetano. Premazanega pečemo še pribl. 10 minut.
■ Pečeni kolač ohladimo na sobno temperaturo. Potem pa še v hladilniku, da se lažje reže.
Serviranje
Krater kolač narežemo na
biskvitne kocke s pudingovo kremo in kislo smetano.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Vsebnost hranilnih snovi v jajcih je odvisna od hranilnih snovi v krmnem obroku kokoši. Eno jajce (pribl. 58 g) v povprečju vsebuje 78 kalorij.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Kisla smetana je mlečni izdelek pridobljen iz mleka z uporabo cepiva mlečno kislinskih bakterij. Jedem daje kremoznost in kiselkast priokus. Poudari tudi okuse drugih sestavin.
Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krater kolač ali
biskvitne kocke s pudingovo kremo in kislo smetano (izvirno:
krater kolač)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović