Priprava
■ Kozice očistimo, repke pustimo. Očiščene stresemo v skledo in pokapljamo z žlico oljčnega olja. Potresemo pa s po 1/2 žličke soli, sveže mletega popra, prekajene paprike in česna v prahu. Nežno premešamo.
Začinjene kozice lahko mariniramo 30 minut do 8 ur. V tesno zaprti posodi. Dodamo lahko tudi 1–2 žlički limonovega soka.
■ Česen narežemo na karseda tanke lističe. Gobe očistimo in drobno narežemo. Peteršilj drobno sesekljamo.
■ V veliki ponvi močno segrejemo 3 žlice olja. Na vročega položimo kozice v 1 plasti. Pečemo jih 1 minuto. Da se zlato opečejo. Nato jih obrnemo in pečemo še 1 minuto. Pečene predenemo na krožnik.
■ V ponev stresemo narezane gobe. Ko začnejo spuščati vodo, prilijemo preostalo olje. Pražimo jih do zlato rjave barve. Tedaj vmešamo še po malo soli, sveže mletega popra in mlete paprike. Dodamo še česen in pražimo 1 minuto med nenehnim mešanjem.
Pomembno je, da vse sestavine pripravimo pred kuhanjem. Jed je gotova en, dva, tri.
■ V ponev nalijemo vino. Živila kuhamo še 2 minuti, pri čemer strgamo dno ponve s kuhalnico. Vmes prilijemo limonov sok ter dodamo maslo in peteršilj.
■ V ponev stresemo pečen kozice in čilijeve kosmiče. Mešamo kakih 30 sekund. Le toliko, da se rakci segrejejo.
Serviranje
Kozice z gobami in česnom (VIDEO) ponudimo s hrustljavim kruhom in z (mešano) listnato solato. Ali pa jih stresemo na kremno koruzno polento.
Serviranje
Če nam
kozice z gobami in česnom ostanejo, jih lahko hranimo v hladilniku do 2 dni. V tesno zaprti posodi.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Kozice (tudi garnele, gamberi; fr. crevettes) so izjemno okusni in priljubljeni morski raki. Še posebej slastne so
kraljeve kozice, ki zrastejo do 23 cm. Pazimo, da jih ne razkuhamo. Ponev odstavimo, takoj ko je meso enotne rožnate barve. Brez rjavih ali sivih odtenkov. Popolno pečene kozice dobijo obliko ohlapne črke C.
Vrhunska kombinacija kozic in gob s česnom. Za lahko večerjico, pa tudi za svečanejše priložnosti.
■
Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine. Poleg tega vsebujejo gobe lecitin, tipično sestavino živil živalskega izvora. Zato gobe včasih imenujemo tudi gozdno meso.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Porcija jedi vsebuje pribl. 455 kalorij.
■
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju. Polsladko vino vsebuje 18-45 g, sladko vino pa nad 45 g nepovretega sladkorja, ne glede na koncentracijo kisline.
Opozorila
■
Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh
gobarjev z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo. Gozdne gobe za razliko od gojenih niso biološko neoporečne. Pogosto vsebujejo težke kovine, radioaktivne elemente, pesticide in še nekatere škodljive snovi.
■ Mešanje živil med pripravo je zelo pomembno. Sicer se česen lahko zažge in uniči jed.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kozice z gobami in česnom (izvirno:
shrimp with garlic sautéed mushrooms)
Anna Chwistek, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri

Anna Chwistek