Predpriprava
V skledi stepemo jajca. Vmešamo obe moki in vanilijev sladkor. Postopoma, med mešanjem prilijemo mleko. Ko je testo čisto gladko, ga pokrijemo in položimo v hladilnik. Za 60 minut.
Priprava
■ Oljčno olje nalijemo na testo, ki ga še enkrat gladko stepemo.
■ Palačinke spečemo, kakor vsake druge.
Serviranje
Kostanjeve palačinke ali
palačinke s kostanjevo moko namažemo/nadenemo s priljubljenim namazom. Ali z enim od številnih
namazov z Gurmana. Morda s
kostanjevo marmelado ali s
kostanjevim namazom, kakor na fotografiji.
Nadomestek
gl.
različice
Izboljšanje
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nasveti
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje palačink.
Pojasnila
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
■ Nekoliko lažje palačinke pripravimo, če del mleka nadomestimo z (mineralno) vodo.
Ideje
■ gl. geslo (številne
ideje);
■ Kostanjev moko lahko pripravimo doma. Kostanje postavimo na toplo, lahko na radiator ali v pečico, ogreto na 40 stopinj. Posušimo jih, da postanejo povsem suhi in trdi. Posušene olupimo in zmeljemo v moko.
Opozorila
Beli sladkor, belo moko in sol uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zanimivosti
Palačinke so v Slovenijo prišle iz Madžarske in Avstrije. Z leti smo tudi pri nas prišli do avtentičnih različic, kakor so
ljubljanske skutine palačinke, ki so jih v ljubljanskih družinah zlasti ob petkih uživali po fižolovi juhi s testeninsko zakuho.
Viri
■
preveden in dopolnjen recept kostanjeve palačinke ali palačinke s kostanjevo
moko (izvirno: kasztanowe naleśniki)
chilitonka, z bloga
chilitonka (polj.)
■ številni različni viri