Predpriprava
■ Kostanje na izbočeni strani z majhnim, koničastim nožem križno zarežemo; gl.
opozorila.■ Kostanj stresemo v lonec. Prilijemo toliko hladne vode, da je kostanj prekrit, dodamo vejico rožmarina in česen, pristavimo, zavremo in
kuhamo 5 do 6 minut.
■ Belušno zeleno olupimo in zrežemo na kockice.
■ Por očistimo in narežemo na kolesca.
■ Čebulo olupimo in drobno
sesekljamo.
■ Kuhan kostanj odcedimo in še vročega zelo natančno olupimo. Olupljen kostanj stresemo v lonec, dodamo narezano oziroma sesekljano zelenjavo, prilijemo liter hladne vode (gl. izboljšanje) in pristavimo. Počasi zavremo, potem pa kuhljamo približno 30 minut, da se kostanj zmehča; vmes s površine s penovko pobiramo pene.
■ Juho odstavimo, nalijemo v električni mešalnik, prilijemo smetano, potem pa vse skupaj gladko razmešamo. Juho znova pristavimo. Začinimo jo s soljo in sveže mletim belim poprom, po potrebi jo razredčimo z mlekom in segrejemo.
■ Tik pred serviranjem v juhi razpustimo na kockice narezano hladno maslo.
Serviranje
Juho razdelimo v segrete jušne skodelice ali krožnike. Potresemo jo lahko z grobo sesekljanim kuhanim kostanjem, odrasli pa si jo lahko izboljšamo tudi z malo šerija. Kostanjeva kremna juha s čebulo je sezonska juha, primerna tudi za svečanejše priložnosti.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo z ustrezno težo šalotke.
■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
■ Najboljši okus dobi kostanj po prvi slani. Če ga še kaj ostane.
■ Kostanj skuhamo v čisti goveji juhi ali pa kuhan kostanj namesto z vodo zalijemo s čisto govejo juho.
Nasveti
Pri nakupu kostanja izbiramo težke, trde in sijoče plodove.
Triki
Uvelo steblo belušne zelene postane znova hrustljava, če ga namočimo v (ledeno) mrzlo vodo in skupaj s posodo za nekaj ur potisnemo v hladilnik. Večino vitaminov in drugih koristnih sestavin pa smo, žal, že izgubili.
Pojasnila
■ Kostanj uvrščamo v družino oreškov, skupaj z orehi, pistacijami, lešniki, pinjolami in drugimi. Za razliko od ostalih oreškov pa vsebuje bistveno več škroba in manj maščob.
■ Kremna juha je v električnem mešalniku ali s paličnim mešalnikom zmešana, potem pa pogosto še pretlačena, gosta juha. Od pretlačene juhe, pri kateri so sestavine pogosto skoraj povsem enake, se razlikuje po tem, da je bolj fina, gladka in polna.
■ Jedi s porom so mnogo okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni del pora. To še posebej velja za zimske sorte. Če pa že uporabljamo tudi zeleni del, ga pred uporabo blanširamo.
Različice
gl. kostanjeva juha (različice); kostanjeva kremna juha
Ideje
gl. kremne juhe (številne različice)
Opombe
Belušna zelena je pravzaprav delikatesna (gomoljna) zelena.
Opozorila
■ Ko zarezujemo kostanj, pazimo, da ne poškodujemo mesa.
■ Kostanj je težje prebavljiv, lahko povzroča tudi zgago. Odsvetujemo ga diabetikom in ljudem s prekomerno telesno težo.
■ Čebula je varovalno živilo, vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
V Sloveniji gojimo in nabiramo najbolj žlahtne sorte kostanja v predelu od Mosta na Soči proti italijanski meji. Poleg širše znanih maronov, priporočajo na tem območju za kuhanje sorte vahtni, maronica in objak, za pečenja pa sorto porčine. V kraju Lig (600 m/nm.v.) prirejajo sredi oktobra že od leta 1969 praznik kostanja, z razstavo kostanjevih jedi. Podobno praznovanje prirejajo vsako leto tudi v Jančah pri Ljubljani.
Viri
■ dopolnjen recept kostanjeva kremna juha s čebulo
■ številni različni viri