Priprava
■ Pekač (35 x 25 centimetrov) obložimo z alu folijo.
■ Pristavimo 1 deciliter hladne vode, 250 gramov sladkorja, 125 gramov masla in 100 gramov nalomljene čokolade. Med mešanjem stopimo, zavremo in odstavimo. Gladko primešamo polovico mletih keksov in 1 žličko rumove arome. Zmes nadenemo v pripravljen pekač in jo nekoliko ohladimo.
■ Po masi v pekaču enakomerno razdelimo
kostanjev pire.
■ Preostale sestavine pripravimo enako, kot je opisano zgoraj. Zmes nadenemo po kostanjevem pireju in jo dobro ohladimo, lahko tudi v hladilniku.
■
Čokoladna glazura. Čokolado drobno nalomimo in jo pristavimo z oljem. Med občasnim mešanjem jo počasi stopimo. Ohlajen kolač prelijemo s čokoladno glazuro, potem pa ga ohladimo.
Serviranje
Ohlajen kolač narežemo na rezine in ponudimo.
Kostanjeva bajadera ali
čokoladne rezine s kostanjevim pirejem so zelo sladka hladna sladica.
Nakup
Pri nakupu kostanja izbiramo težke, trde in sijoče plodove.
Nadomestek
■ Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s
keksi Albert.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
Najboljši okus dobi kostanj po prvi slani. Če ga še kaj ostane.
Nasveti
Za pripravo sladice uporabimo čokolado s 70 % vsebnostjo kakava.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne ideje); keksi Petit-Beurre (številne
ideje); kostanj (številne
ideje); maslo (številne ideje)
Opombe
V Sloveniji gojimo in nabiramo najbolj žlahtne sorte kostanja v predelu od Mosta na Soči proti italijanski meji. Poleg širše znanih
maronov, priporočajo na tem območju za kuhanje sorte
vahtni, maronica in
objak, za pečenja pa sorto
porčine. V kraju Lig (600 m/nm.v.) prirejajo sredi oktobra že od leta 1969 praznik kostanja, z razstavo kostanjevih jedi. Podobno praznovanje prirejajo vsako leto tudi v Jančah pri Ljubljani.
Opozorila
■ Kostanj je težje prebavljiv, lahko povzroča tudi zgago. Odsvetujemo ga diabetikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Prebavljivost nekoliko pospešimo, če kostanj med uživanjem temeljito prežvečimo.
■ Sladkor je strup, oropan vseh hranilnih snovi. Vpliva na zastrupljanje in dehidracijo organizma, ker pa nam vzame številne koristne snovi, jih mora telo, v želji po samoohranitvi, začeti črpati iz globin.
■ Čokolada vsebuje majhne količine tiramina, ki domnevno sproža napad migrene. Gl. tudi zdravilni učinki.
Zanimivosti
■ Kostanj uvrščamo v družino oreškov, skupaj z orehi, pistacijami, lešniki, pinjolami in drugimi. Za razliko od ostalih oreškov pa vsebuje bistveno več škroba in manj maščob.
■ Antonio Carletti in njegov sin Francesco sta bila v 16. stoletju popotnika, ki sta obiskala številne države in kontinente. Oče je med potovanjem umrl leta 1598 na Kitajskem, sin pa se je v Firence vrnil leta 1606; s seboj je prinesel tudi recepte za čokolado.
Viri
■ dopolnjen recept
kostanjeva bajadera ali
čokoladne rezine s kostanjevim pirejem Mihaele Javor, s portala
Mezze (srb.)
■ številni različni viri