Priprava
■ Kostanj pristavimo v hladni vodi. Italijani vodi za kuhanje kostanja za poseben okus dodajo žličko janeža. Če ga pred tem zarežemo, nekoliko olajšamo lupljenje. Zavremo in kuhamo 25–30 minut.
■ Kuhan kostanj odcedimo in nekoliko ohladimo. Še vročega do toplega natančno (!) olupimo.
Vaniljev izvleček lahko nadomestimo ali kombiniramo z rumom. Ko pire ni za otroke.
■ V manjšem loncu pristavimo olupljen kostanj, sladkor, vaniljev izvleček in 5 dl vode. Zavremo in odkrito (!) kuhamo 25–30 minut. Ko tekočina v loncu sega pribl. 1 cm visoko, odstavimo.
Pregost pire lahko razredčimo z vodo od kuhanja kostanja.
■ Vsebino lonca prelijemo v multipraktik/blender. Zmiksamo v gladek pire.
Serviranje
Kostanjev pire lahko ponudimo kot samostojno sladico.
S stepeno smetano. Ali pa stepeno smetano nežno vmešamo vanj, da dobimo kostanjevo peno.
Kostanjev pire je tudi sestavina nekaterih drugih sladic; gl.
kuharski leksikon.
Shranjevanje
Kostanjev pire lahko hranimo v hladilniku do 10 dni. V kozarcu za vlaganje.
Sorodni recepti
Kostanjev pire
Kuharski leksikon
■ Sladice s kostanjevim pirejem:
Kostanjev pire
■
Kostanj (tudi pravi kostanj; Castanea sativa), drevo iz družine bukvovk, ki ima s škrobom bogato seme v ježičasti ovojnici. Debele plodove gojenega pravega kostanja imenujemo maroni. Cvetovi pravega kostanja dajejo kostanjevec, odličen med. Kostanj, ki vsebuje veliko škroba in sladkorja, a zelo malo olja, je užiten že surov. Kljub temu ga najpogosteje kuhamo ali pečemo. Kostanjev pire je dodatek k jedem, sladicam, priloga in nadev, npr. za perutnino. Švicarji in Italijani izvažajo kandirane marone v ZDA in na Japonsko. Ta draga slaščica je znana že od 17. st. Marone potopijo v sladkorni sirup, odišavljen z vanilijo. V Goriških Brdih marone vlagajo v med, z njimi kuhajo mineštro in
maronovo župo, pripravljajo frtaljo in krompirjevo jed
majronar. Francozi zavijejo v kostanjeve liste nekatere jedi s sirom.
■
Ko kupujemo kostanj, izbiramo večje, mesnate plodove, s katerimi je manj dela pri lupljenju. Imajo naj čim bolj sijajno in gladko površino. Sveže nabrani kostanji so v dlani težki in ne zvenijo votlo. Najboljši so temno rjavi, ki so bili izpostavljeni soncu in so slajši. Kostanj uvrščamo v družino oreškov, skupaj z orehi, pistacijami, lešniki, pinjolami idr. Za razliko od drugih oreškov pa vsebuje bistveno več škroba in manj maščob.
Kostanj dobi je najbolj okusen po prvi slani. Če ga še kaj ostane. Pa še en trik za boljši okus. Kostanj v ježicah nagrabimo na kup in počakamo, da sam izpade iz njih.
■
V Sloveniji gojimo in nabiramo najbolj žlahtne sorte kostanja v predelu od Mosta na Soči. Proti italijanski meji. Poleg širše znanih
maronov, priporočajo na tem območju za kuhanje sorte
vahtni, maronica in
objak. Za pečenja pa sorto
porčine. V kraju Lig (600 m/nm.v.) prirejajo sredi oktobra praznik kostanja, z razstavo kostanjevih jedi. Že od l. 1969. Podobno praznovanje prirejajo vsako leto tudi v Jančah pri Ljubljani.
Če kostanjevega pireja ne potrebujemo takoj, ga prelijemo s tankim slojem stopljenega masla. Da preprečimo nastanek skorjice.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
Kostanj je težje prebavljiv, lahko povzroča zgago. Odsvetujejo ga diabetikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Prebavljivost nekoliko pospešimo, če kostanj med uživanjem temeljito prežvečimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kostanjev pire (izvirno:
chestnut puree)
Akis Petretzikis, z bloga
AKIS PETRETZIKIS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Akisa Petretzikisa
Akis Petretzikis