■ V loncu pristavimo in zavremo 1,2 litra hladne vode; vodo posolimo. ■ V kozici pristavimo in zavremo kake 3 decilitre hladne vode; gl. triki. ■ Koruzni zdrob med nenehnim mešanjem stresemo v krop. Med pogostim mešanjem ga kuhamo 45 do 60 minut; takoj, ko se nekoliko zgosti, ga razredčimo z nekaj vrele vode iz kozice, da dobimo nekoliko mehkejšo polento. ■ Belgijski radič očistimo in zrežemo na rezance, ki jih stresemo v skledo. ■ Česen olupimo. ■ V posodi pristavimo olivno olje in olupljen česen, ki ga počasi prepražimo, da porjavi. ■ Česen odstranimo, na maščobo pa stresemo izluščene repke rakcev, ki jih pri visoki temperaturi pražimo nekaj minut. ■ Prepražene škampove repke začinimo s soljo in sveže mletim poprom ter prelijemo s precejenim limoninim sokom. Vse skupaj premešamo in stresemo na radičeve rezine v skledi. Dobro premešamo. ■ Kuhano koruzno polento odstavimo in nalijemo na živila v skledi; pustimo nekaj minut.
Serviranje
Polenta s škampi in belgijskim radičem je delikatesna topla jed, h kateri lahko ponudimo stopljeno maslo.
Nadomestek
Škampe lahko nadomestimo s kozicami.
Izboljšanje
■ Polenta bo okusnejša, če za pripravo uporabimo v domačem mlin(čk)u sveže mlet koruzni zdrob. ■ Deciliter vode, v kateri bomo skuhali polento nadomestimo z enako količino mleka, dodamo pa tudi žlico ekstra deviškega olivnega olja. ■ Najboljši škampi prihajajo iz Kvarnerskega zaliva, kjer se številni sladkovodni izviri mešajo z morsko vodo. Središče kvarnerskih škamparjev je Klenovica.
Nasveti
■ Polento običajno kuhamo 45 do 60 minut – izvzete so instant različice – dlje, ko jo kuhamo, lažje bo prebavljiva. ■ Povsem sveži škampi imajo jasne, rožnate repke, brez temnih madežev. ■ Pri nakupu belgijskega radiča pazimo, da so štručke vse do konice listov tesno zaprte. Na zunanjih listih ne sme biti nikakršnih madežev.
Triki
■ Ko kuhamo koruzno polento, v kozici posebej pristavimo in zavremo nekaj hladne vode. Z njo razredčimo polento, takoj ko se začne zgoščevati. V tej drobni malenkosti je skrivnost okusne polente, ki jo vročina zgosti, voda pa zmehča. ■ Kadar želimo omiliti nekoliko grenkljast okus belgijskega radiča, na štručki odrežemo malo koreninskega nastavka, iz preostalega nastavka pa izrežemo približno 2 centimetra dolg betič, v katerem je skoncentrirane največ grenkobe.
Pojasnila
■ Koruzni zdrob ni nič drugega, kot nekoliko bolj grobo mleta koruza. ■ Škamp (lat. Nephrops norvegicus) ima tudi nekaj drugih imen: globokomorski rak, globokomorski jastog, norveški rak, norveški jastog in vitki jastog.
■ Kuhano polento lahko več dni hranimo v hladilniku. Pred serviranjem narezano opečemo v ponvi ali na žaru. ■ gl. polenta (številne različice)
Opombe
Belgijski radič je pri nas znan tudi kot vitlof.
Zanimivosti
■ Vse do začetka 20. stoletja je bila polenta med revnejšim prebivalstvom pogost nadomestek za kruh. ■ Škampi živijo na globini 50 do 500 metrov, kjer temperatura morja ne preseže 8 °C. ■ Škamp raste zelo počasi. Do teže 200 gramov potrebuje kar 10 let.
Viri
številni različni viri
” Koruzni zdrob ni nič drugega, kot nekoliko bolj grobo mleta koruza. “
” Belgijski radič je pri nas znan tudi kot vitlof. “
” Najboljši škampi prihajajo iz Kvarnerskega zaliva. “
Sorodni recepti
Krpice s sladko smetano in makom
Krpice s sladko smetano in makom so ena starejših prekmurskih jedi. Včasih so jih pripravljali tudi z bučnim oljem ...
(5.00; 24 ocen)
Klasična koruzna polenta
klasično polento skuhamo na vodi, goste različice pa lahko tudi na mešanici vode in mleka; izboljšamo jo z olivnim ...
(5.00; 20 ocen)
Boljši mlinci
Nekoč izraz za mlince, obogatene z jajci. Lahko so prigrizek, (zabeljena) močnata priloga, premazani z marmelado pa ...
(5.00; 51 ocen)
Ajdovi žganci
Najbolj preprosta in najbolj priljubljena klasična različica jedi in priloge. Ajdovi žganci, samo moka iz ...