UVODNA OPOMBA: Recept je prenovljen in dodelan aprila 2016.
Priprava
■ KORUZNA POLENTA (gl.
izboljšanje). V loncu pristavim vodo, ki jo zavremo in posolimo. Ljubitelji goste polente količino vode zmanjšajo na liter. Posodo s kropom odstavimo, v krop pa stresamo zdrob. V tankem curku z višine kakih 20 cm in med nenehnim mešanjem. Da se zrnca razletijo po vodi, da bo polenta lepo gladka, brez grudic. Ko je ves zdrob v vodi, lonec znova pristavimo. Vsebino zavremo in jo med mešanjem kuhamo kakih 5 minut. Da dobimo gladko, kremasto mešanico.
■ Primešamo olje. Polento kuhamo pribl. 40 minut oz. po navodilu z embalaže. Pri nizki temperaturi. Z leseno kuhalnico jo premešamo vsakih 5 minut. Sprva se hoče nekoliko prijemati na dno lonca. Kasneje smo glede tega lahko brezskrbni. Polenta je kuhana, ko postane res kremasta. Obenem pa izgubi svojo kašasto teksturo.
■ Kuhano polento odstavimo. Primešamo ji preostalo maščobo. Gl.
ideje.
Serviranje
Vročo polento nemudoma predenemo v ogreto skledo ali pa jo ohladimo; gl.
ideje. Koruzna polenta je lahko samostojna jed, pogosto potresena z ocvirki (gl. tudi
opombe) ali s prepraženo nakockano slanino. V družbi s (kislim) mlekom, z jogurtom ali/in s feto (za 4 osebe) ali kot prikuho (za 6). Gl. tudi
nadomestek.
Mehkejšo različico polente (gl.
različice) razdelimo v ogrete skodelice. Po okusu jo prelijemo z izbrano omako, najpogosteje s katero od neštetih različic
paradižnikove. Seveda pa jo lahko ponudimo enako kot gostejšo različico.
Shranjevanje
Kuhano polento lahko do 3 dni hranimo v hladilniku. Pred serviranjem jo narežemo in opečemo; gl.
ideje.
Nadomestek
■ Koruzna polenta je dober nadomestek za
krompirjev pire. Prileže se h golažem, (divjačinskim) ragujem, brodetom ipd.
■ Ko se nam mudi, pripravimo instant polento s toplotno obdelanim koruznim zdrobom. Zato jed skuhamo v nekaj minutah. Na račun vonja, teksture in okusa.
■ Olivno olje lahko nadomestimo z enako količino stopljenega masla. Ali pa maščobi kombiniramo. Odličen nadomestek je tudi
sezamova pasta,
tahini.
■ Žlico grobe soli lahko nadomestimo z žličko drobne.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Kupujmo zdrob ekološkega izvora, pripravljen iz celega žitnega zrna skupaj s kalčki. Najbolj kakovosten koruzni zdrob ima neenakomerno obarvana zrnca. Med njimi so redkeje posejana črna. Še bolje, če imamo mlinček za žita. Da si s primerno nastavitvijo načina mletja lahko privoščimo najboljši, sveže mleti zdrob.
■
Koruzno polento najbolje* kombiniramo / začinjamo z (abecedno): baziliko*, čebulo* (bela), česnom*, gobami*, maskarponejem, medom, olivami (kalamata), olji* (koruzno, oljčno*), origanom, osnovo (zelenjavna), paradižniki* (tudi na soncu posušeni), paradižnikovimi omakami*, pestom, peteršiljem, pomarančami, poprom (črni), rožmarinom*, siri* (čedar, gorgonzola*, kozji, modri, parmezan*) ali/in z žajbljem*.
Koruzna polenta dobi povsem poseben, odličen okus, če jo skuhamo v zelenjavni jušni osnovi.
■ Polovico vode nadomestimo z mlekom.
■ Polenti primešamo nariban parmezan. Tik pred serviranjem in skupaj s preostalo maščobo
■ Polenta je najbolj okusna, če jo skuhamo v (bakrenem) kotličku nad odprtim ognjiščem. Da vsrka tudi aromo dima.
■ Na koncu kuhanja, ko polento odstavimo, ji skupaj z maščobo in sirom lahko primešamo sesekljano zelišče ali sesekljano zeliščno mešanico; gl.
nasveti.
Nasveti
■ Za pripravo koruzne polente standardno uporabimo koruzni zdrob. Če nam je ljubša gladka tekstura, ga nadomestimo s koruzno moko. Zdrob / moka mora biti suh in brez grudic. Od mletja ne sme preteči več kot 12 mesecev. Mlajša je boljša.
■ Pred pripravo preberemo navodila na zavitku. Pa brez panike, če se polenta prehitro zgosti. Preprosto jo razredčimo z dodatkom vode.
■ Polento mešamo z okroglimi gibi. Pri čemer občasno zamenjamo smer mešanja. Tako zdrobu in tekočini pomagamo, da se lepše povežeta.
Pojasnila
■ Koruzni zdrob ni nič drugega, kot nekoliko bolj grobo mleta koruza.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
■ Redkejšo polento pripravimo tako, da zmanjšamo količino zdroba za tretjino. Ali pa količino tekočine povečamo za dobra 2 dl.
■ V alpskih predelih Italije poznajo nekaj osnovnih različic koruzne polente. Najpogostejši sta polenta taragna (gl. ideje), z dodano ajdovo moko in s sirom, in polenta concia, z maslom in s sirom. Okoli Benetk in Trbiža pripravljajo belo polento iz belega koruznega zdroba oz. iz moke.
■ gl. izboljšanje
Ideje
■ gl. koruzni zdrob (številne
ideje)
■ Kuhano
koruzno polento lahko nadenemo v modelčke ali v višji pekač (gl.
zanimivosti). Tanko premazan z ekstra deviškim olivnim oljem. Ko se nekoliko ohladi ali/in povsem strdi, jo lahko narežemo na rezine, trikotnike, kocke ali palčke. Kakor za
pomfri (gl.
fotografijo), te pa opečemo v (žar) ponvi ali na žaru ali pa jih ocvremo, prav tako v ponvi. Tako dobimo slastne, zlato rumene in hrustljave, znotraj pa sočne jedi oziroma prigrizke. Te lahko preprosto odišavimo z izbranim ekstra deviškim olivnim olje, s tartufovim oljem, z
lešnikovim maslom (z žajbljem) ipd.; gl. tudi
nasveti, ideje. Za razkošno pojedino na polento nastrgamo gomoljiko oz. tartuf. Opečene rezine lahko uporabimo tudi kot bruskete ali
opečene kruhke, za oblaganje s poljubnimi sestavinami. Opečene rezine/kocke so lahko brezglutenski nadomestek za kruh.
Opombe
Polenta je pogosto sinonim za
koruzno polento. Polenta je poceni in za pripravo nezahtevna jed, priloga ali osnova za pripravo kakšne druge jedi. Koruzni zdrob je obvezna rezerva in izhod v sili v vsaki domači shrambi.
Opozorila
Med kuhanjem polente nikakor ne pozabimo na občasno mešanje. Vsaj vsakih 5–6 minut.
Zanimivosti
■ Koruza se je že v zadnjem desetletju 16. st. uveljavila v Furlaniji. Od koder se je razširila na Goriško, od tam pa še na druge dežele današnje Slovenije. Na Kranjsko, Trst, Istro, Koroško in Štajersko. L. 1602 se je koruza pojavila na žitnem ceniku v Gradiški, 1620 pa na ceniku v Vidmu. Na Goriškem so jo imenovali
turški sirek (
sorgo turco), drugod pa
turšica ali koruza.
■ Koruzna polenta, znana kot
turščna polenta ali
sirkova polenta, je bila nepogrešljiva jed v Vipavski dolini. Uživali so jo celo po trikrat dnevno. Največkrat za večerjo, ostanke pa za zajtrk ali kot nadomestek za kruh pri opoldanski enolončnici. Ponudili so zabeljeno z maslom, ocvirki, zaseko ali s pršutom. Z belo kavo, s (kislim) mlekom, s smetano, z jajci, s solatami, z golažem iz polenovke, s fižolovim golažem, z ocvrtimi paradižniki, s stročjim fižolom, s štorovkami, z zeleno v omaki, z grahom, s kislo župo, z ajmohtom, z brodetom iz sladkovodnih rib ipd.
■
Koruzna polenta je bila od nekdaj pomembna jed kmetov iz severne Italije in iz alpskega področja. Vse do začetka 20. st. je bila med revnejšim prebivalstvom nadomestek za kruh. V nekaterih predelih, zlasti v Trentinu, koruznemu zdrobu včasih primešajo ajdovo moko. Polento so tradicionalno kuhali v velikih bakrenih kotlih nad odprtim ognjiščem. Mešali pa so jo z lesenim pripomočkom, imenovanim
cannella (na spodnji fotografiji). Polenta je bila kuhana, ko je v polento zabodena
cannella stala pokonci. V klasičnem gospodinjstvu zdaj v polento zabodemo leseno kuhalnico, če, seveda, ne kuhamo priljubljeno redko polento.
Cannella, star pripompoček za mešanje polente med kuhanjem
■ V Emilii Romagni in v Toskani polento tradicionalno ohladijo na leseni deski. Narežejo pa jo z bombažno vrvico.
■ Podolgovata, širša lesena kuhalnica za mešanje polente se je v Posočju imenovala
plentar. Gostilničarji so svojčas svojim gostom pozimi pogosto in brezplačno ponudili
masovnk. Polento, zabeljeno s
putrom (maslo), ki je ostal na dnu večjih kamnitih posod. V katerih so globoko v temnih kleteh hranili stopljen puter.
■ Polento so včasih pogosteje zabelili z ocvirki ali s svinjsko mastjo, lahko s koščki pršuta. Zabela je bila tudi surova, na koščke zrezana domača klobasa, opečena na masti in zalita z vinom. Ko so jedci s polente pojedli ocvirke ali klobaso, so jo polili z
domačim kislim mlekom. Če je polenta ostala, so jo gospodinje zjutraj opekle ali ocvrle in polito s kislim mlekom ponudile za zajtrk. Navadno moškim. Za otroke so polento zabelili z
masunikom iz maslenih drobtinic ali iz smetane. Ki so jo gospodinje pobrale z mleka in jo tako dolgo cvrle, da se je zgostila. Tako pripravljeni smetani so dodale še malo vode in soli. Kuhale so jo še nekaj minut kuhale in prelile po polenti. Ko so zgornji sloj polente s polivko pojedli, so preostalo zalile s kislim mlekom.
■ V Ozeljanu vsako leto na začetku julija organizirajo
Praznik polente.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
koruzna polenta (izvirno:
basic polenta),
Valentina Solfrini, z bloga
HORTUS (angl.; ital.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Valentine Solfrini