Priprava
■ Tortni model (26 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Orehe dokaj drobno sesekljamo. Korenje očistimo in drobno naribamo. Pečico ogrejemo na 160 stopinj.
■ BISKVITNO TESTO. Moko, pecilni prašek in cimet presejemo v skledo. Dodamo sladkor in dobro premešamo. V tankem curku prilivamo olje med nenehnim stepanjem. Enega za drugim (!) vmešamo jajca, nazadnje pa še naribano korenje in sesekljane orehe. Tretjino testa nalijemo v model, ki ga položimo v ogreto pečico za pribl. 45 minut.
■ Pečeni biskvit ohladimo, postopek s pečenjem pa ponovimo še dvakrat. Da dobimo tri plasti biskvita.
■ SIRČKOVA KREMA S POMARANČO. Kremni sir in zmehčano maslo gladko stepemo. Nato po vrsti vmešamo kislo smetano, sladkor v prahu, vanilijev izvleček ter drobno naribano pomarančno lupinico in sveže stisnjen pomarančni sok.
■ Torto zložimo takole: Biskvit, četrtina kreme, biskvit, četrtina kreme, biskvit in preostala krema po vsej površini. Torto lahko po vrhu potresemo z naribanim korenjem, potem pa jo čez noč položimo v hladilnik.
Serviranje
Korenčkova torta je izjemno sočna sladica. Ohlajeno narežemo in ponudimo.
Izboljšanje
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, ki pa je za sladice praviloma premočno.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
■ Pri nakupu korenčka smo pozorni na sveže, neovelo zelenje. Ne kupujmo korenčka, ki se ga ne drži vsaj malo (svežega) zelenje.
■ Ko kupujemo jajca, segajmo po tistih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). Zato, ker imajo kokoši, ki nosijo jajca z oznako 2 in 3, pa tudi vsa jajca trgovskih blagovnih znamk, nemogoče življenjske razmere. Obstaja pa tudi veliko večja možnost za zastrupitve s smrtno nevarno salmonelo.
■ Površina kakovostnega kremnega sira ali sirčka je gladka. Pri izdelkih brez dodanih aditivov je sprejemljiva manjša količina izločene sirotke. Barva namaza je bela do smetanasto bela. Tekstura je gladka in mazava, ne pa lepljiva ali/in mokasta. Vonj kremnega sira ali sirnega namaza je prijeten, po siru ali smetani, okus pa je značilno poln in nežen.
Triki
Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo.
Pojasnila
Zmehčano maslo je maslo, ki ga vzamemo iz hladnilnika 30-45 minut pred uporabo, da se zmehča na sobno temperaturo. Gl. tudi
triki.
Različice
Ideje
■ gl. kisla smetana (številne
ideje); korenje (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje); pomaranče (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Korenček v sladicah najbolje začinjamo z (abecedno): cimetom, klinčki, koprom, meto ali/in s pehtranom.
Opombe
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se med termično obdelavo veže z maščobo.
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Mleti cimet se hitro razdiši.
■ Izogibajmo se nakupu kremnega sira z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice sira redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
Najstarejši ohranjeni pisni vir za (hruškovo) torto najdemo v rokopisni kuharici iz 16. stoletja.
Viri
■ dopolnjen recept
korenčkova torta (izvirno: torta od mrkve) s portala
gastro (hrv.)
■ številni različni viri