■ Ingver olupimo in drobno nastrgamo. ■ Korenček ostrgamo in zrežemo na kolesca. ■ Beli del pora očistimo in drobno sesekljamo. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Zelenjavno osnovo pristavimo in zavremo.
Priprava
■ V posodi segrejemo maslo, na katerem med mešanjem 1 do 2 minuti pražimo ingver, kurkumo in kumino. ■ Prepraženim začimbam dodamo sesekljana čebulo in por ter narezan korenček. Zelenjavo med mešanjem počasi pražimo 5 minut. ■ Prepraženo zelenjavo potresemo z mleto papriko, premešamo in zalijemo z vročo zelenjavno osnovo. Zavremo in počasi kuhljamo 30 minut, da se zelenjava povsem zmehča. ■ Juho odstavimo in gladko razmešamo s paličnim mešalnikom. Nato jo znova pristavimo in po okusu posolimo. ■ Šermula. Koriander osmukamo in stresemo v električni mešalnik. Prilijemo olivno olje in limonin sok, dodamo strt česen ter mleta koriander in rimsko kumino (gl. izboljšanje). Sestavine razmešamo v gladko omako.
Serviranje
Vročo juho razdelimo v segrete jušne skodelice ali jušne krožnike. Po površini razdelimo pripravljeno omako. Korenčkova kremna juha s šermulo je prav zaradi šermule nekaj posebnega.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo z ustrezno težo šalotke. ■ Slabši nadomestek za zelenjavno osnovo je voda (v kombinaciji z jušno kocko), sicer pa jo lahko nadomestimo tudi z zelenjavko, s piščančjo osnovo ali s čisto govejo juho.
Izboljšanje
■ Začimbe, ki jih uporabljamo pri pripravi juhe, kupimo v obliki semen, pred uporabo pa jih stremo v možnarju. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša šermula. ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Pri nakupu mladega korenčka izbiramo čvrste plodove s svežim zelenjem, pri starejšem korenčku pa pazimo, da plodovi niso poškodovani ali oleseneli. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira. ■ Začimbe in zelišča uporabljamo tako, da z njimi poudarjamo okus jedi oziroma njenih glavnih sestavin. Okus začimb v jedi ne sme prevladovati. Gl. tudi opozorila.
Pojasnila
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se veže z maščobo. V konkretnem primeru med praženjem korenčka na maslu. ■ Jedi s porom so mnogo okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni del pora. To še posebej velja za zimske sorte. Če pa že uporabljamo tudi zeleni del, ga pred uporabo blanširamo. ■ Okus rimske kumine (lat. Cuminum cyminum), znane tudi kot kumin ali orientalska kumina, se bistveno razlikuje od okusa nam bolj znane kumine (lat. Carum carvi). ■ Šermula je praviloma pasta, pripravljena iz zelišč, začimb, olivnega olja in limoninega soka. Uporabljamo jot predvsem za mariniranje ribjih in mesnih jedi, sicer pa je lahko tudi solatni preliv ali preliv za testenine. V hladilniku jo lahko hranimo 3 do 4 dni, vendar po 2 dneh izgubi svojo živo barvo. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Koriander je v bistvu delikatesni peteršilj, od katerega se razlikuje po velikosti in okusu. V kuhinji uporabljamo koriandrove lističe, semena in korenine, ki se po okusu med seboj razlikujejo.
■ Korenček je kralj na zelenjavnem krožniku, še posebej pozimi in zgodaj spomladi, v vitaminsko revnejšem obdobju. ■ Jed je lahko poljubno pekoča, glede na količino in vrsto izbrane mlete rdeče paprike.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Začimbe odmerjamo zmerno. Dodamo lahko vedno, odvzeti pa ne moremo. Gl. tudi nasveti.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), česen, ingver, korenček, ekstra deviško) olivno olje, por in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Znanstveniki se strinjajo, da je med obolelimi za rakom bistveno manj tistih, ki imajo na jedilniku pogosteje brokoli, čebulo, korenček, paradižnik in pomaranče. ■ Porcija juhe vsebuje približno 328 kcal.
Zanimivosti
Korenje sejemo v zadnjem krajcu, najbolje 2 dni pred mlajem v večernih urah.
Viri
številni različni viri
” Korenček je kralj na zelenjavnem krožniku, še posebej pozimi in zgodaj spomladi, v vitaminsko revnejšem obdobju. “
” Jed je lahko poljubno pekoča, glede na količino in vrsto izbrane mlete rdeče paprike. “
” Porcija juhe vsebuje približno 328 kcal. “
Sorodni recepti
Bučna kremna juha s pomarančnim sokom
Bučna kremna juha s pomarančnim sokom je fina, gosta in dišeča kremna juha. Najprej kuhamo bučo in korenje. ...
(5.00; 10 ocen)
Hladna bučkina kremna juha z limeto
Preprosta, kremna zelenjavna juha iz prepražene čebule, česna in bučk. Prilijemo zelenjavno osnovo, skuhamo in ...