■ Korenček ostrgamo in narežemo na manjše koščke. ■ Čebelo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Ingver olupimo in drobno naribamo. ■ Zelenjavno osnovo pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.
Priprava
■ V posodi razpustimo maslo, na katerega stresemo sesekljano čebulo in nariban ingver. Dodamo narezan korenček, potrem pa vse skupaj med občasnim mešanjem pražimo 5 minut; čebula se ne sme obarvati. ■ Prepraženo zelenjavo zalijemo z vročo zelenjavno osnovo; najprej z dobrim litrom, potem pa juho po potrebi razredčimo. Zavremo in počasi kuhamo 30 minut, da se korenček povsem zmehča. ■ Pomaranči razpolovimo in ožamemo. ■ Juho odstavimo, nekoliko ohladimo in gladko razmešamo v električnem mešalniku. Nalijemo jo nazaj v posodo in pristavimo. Prilijemo pomarančni sok, zavremo in kuhamo še 2 do 3 minute; vmes juho po potrebi posolimo in začinimo s sveže mletim belim poprom. ■ Drobnjak drobno narežemo.
Serviranje
Vročo kuho nalijemo v segrete jušne skodelice. V vsako porcijo položimo po žlico kisle smetane, juho pa potresemo z drobno narezanim drobnjakom. Korenčkova kremna juha s pomarančnim sokom je z dodanim ingverjem in pomarančnim sokom osvežujoče presenečenje.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo s šalotko. ■ Slabši nadomestek za zelenjavno osnovo je voda (v tem primeru si pomagamo z jušno kocko), sicer pa jo lahko nadomestimo tudi z zelenjavko, s piščančjo osnovo ali s čisto govejo juho.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Korenje sejemo v zadnjem krajcu, najbolje 2 dni pred mlajem v večernih urah. ■ Pri nakupu mladega korenčka izbiramo čvrste plodove s svežim zelenjem, pri starejšem korenčku pa pazimo, da plodovi niso poškodovani ali oleseneli. ■ Mlad korenček lahko le skrtačimo pod tekočo vodo, pustimo pa tudi kakšen centimeter zelenja. Starejšega pred pripravo ostrgamo s hrbtno stranjo noža, praviloma korenčka ne lupimo. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo. ■ Za pripravo zelenjavne osnove lahko kot osnovo uporabimo vodo od kuhanja krompirja ali vodo od blanširanja oziroma kuhanja kakšne druge (mešane) zelenjave.
Triki
■ Mehak ali/in posušen korenček za 2 uri potopimo v ledeno mrzlo vodo z ledenimi kockami. ■ Iz pomaranče iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
Pojasnila
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se veže z maščobo. V konkretnem primeru med praženjem korenčka na maslu. ■ Čebula vsebuje alicin, ki se pri stiku z zrakom pretvori v žvepleno spojino, ki proizvaja sledi žveplene kisline. Ta peče, zato se naše oči začnejo solziti, da jih izperejo. Solzenje preprečimo tako, da neolupljeno čebulo 30 minut namakamo v (ledeno) hladni vodi. Čebulo hkrati tudi lažje olupimo.
■ Čebula daje harmoničnost številnim omakam, juham, pečenkam in rižotam. S karameliziranjem čebule dobimo eno najboljših dišav v kuhinji sploh. ■ V kuhinjah jugovzhodne Azije je ingver dišava kraljev.
Opozorila
Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), ingver, korenček, pomaranče in drobnjak uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Znanstveniki iz Commonwealth Scientic and Industrial Research Organization ugotavljajo, da redno uživanje agrumov za 50 % zmanjšuje možnost pojava raka ust, požiralnika in želodca. Le ena pomarančna dnevno pa za nekaj odstotkov zmanjšuje možnost možganske kapi.