Priprava
■ Popolno čisto pomivalno korito napolnimo s hladno vodo. Dodamo žlico soli in lističe ali/in vršičke mladih kopriv, ki jih temeljito speremo. Nikakor brez rokavic !). Ločeno operemo čemaževe lističe, ki jih narežemo na tanke rezance.
■ Beli in svetlo zeleni del pora narežemo na tanka kolesca, čebulo pa na karseda drobne kockice. Ali pa ju sesekljamo. Zelenjavno osnovo zavremo in pustimo na toplem. V loncu razpustimo maslo, na katerega stresemo por in čebulo. Počasi (!) ju pražimo do mehkega.
■ Krompirje olupimo in zrežemo na kocke. Stresemo jih na prepraženo zelenjavo ter dodamo pravkar nastrgan muškatni orešček. Vse skupaj počasi pražimo nadaljnjih 5 minut.
■ Zelenjavo zalijemo z vročo zelenjavno osnovo; gl.
nadomestek. Zavremo, temperaturo znižamo, vsebino pa počasi kuhljamo 20 minut. Da se krompir zmehča. Po potrebi prilijemo še malo osnove ali vode med kuhanjem.
■ V loncu zavremo vodo za blanširanje kopriv. Ko voda skoraj zavre, pripravimo skledo ledeno hladne vode. Najbolje z ledenimi kockami. Koprive stresemo v krop, v katerem jih
blanširamo 2 minuti; gl.
opozorila. Blanširane s penovko predenemo v ledeno hladno vodo. Da se ohladijo in obdržijo barvo. Ohlajene odcedimo.
■ Kuhano zelenjavo odstavimo in jo gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Dodamo koprive in večino čemaža; nekaj malega ga prihranimo za posip. Zmiksamo še vse skupaj. Juho še enkrat pristavimo, začinimo po okusu in zavremo.
Serviranje
Vroča
koprivna kremna juha s krompirjem in čemažem se prileže s hrustljavim kruhom. Vsako porcijo obogatimo z malo rastlinske smetane, s prihranjenim čemažem in s po ščepom, sveže nastrganega muškatnega oreščka.
Nadomestek
■ Zelenjavno osnovo lahko v vsejedski različici nadomestimo s
piščančjo.
■ Čemaže lahko nadomestimo z drobnjakom.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Jedi s porom so okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni do svetlo zeleni del pora. To še posebej velja za zimske sorte.
■ Olivno olje v vegetarijanski različici lahko nadomestimo ali kombiniramo z maslom.
■ Če želimo še bolj fino kremno juho, zmiksano pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito.
Nasveti
Koprive nabiramo spomladi in jeseni z rokavicami. Izbiramo vršičke mladih, svetlih rastlin. Vrh koprive primemo s prsti in ga odrežemo skupaj z nekaj vrhnjimi lističi. Mlade koprive ne pečejo; gl. tudi
triki.
Triki
Koprive niso pekoče, če vršiček rastline z dvema ali tremi pari lističev previdno odtrgamo in lističe po spodnji strani pogladimo proti vrhu. Postopek ponovimo nekajkrat in rastlina je primerna za takojšnje uživanje. Gl. tudi
nasveti.
Pojasnila
■ Koprive uvrščamo med priljubljene užitne divje rastline. Pekoče so zaradi vsebnosti histamina in mravljične kisline. Gl.
opozorila.
■ Muškatovec (
Myristica fragranc) zraste do 20 m visoko, vsako leto pa rodi do 2.000 oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Različice
Ideje
■ gl.
čemaž (številne
ideje);
kopriva (številne
ideje)
■ Na hitro blanširane koprive lahko vmešamo k rižotam, (skutinim) oblogam za pite, umešanim jajcem in (smetanovim) omakam za testenine. Koprive lahko pripravljamo tudi po večini receptov za
špinačo in blitvo.
Opozorila
■ Koprive vsebujejo tudi nitrate, ki v kombinaciji z beljakovinami v telesu spodbujajo nastanek strupenih nitrozaminov. Zato jedi s koprivami ne pogrevamo. Če koprive predolgo blanširamo, izgubljajo okus, hranilne snovi in barvo.
■ Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (
Veratrum), podlesek (
Colchicum autumnale) in šmarnica (
Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Sicer pa čemaževe liste nežno zmanemo med dlanmi in še bolj začutimo nezgrešljivi vonj po česnu, ki ga nima nobena druga gozdna rastlina. Kako najbolj zagotovo ločimo čemaž od podobnih strupenih rastlin? Čemaževi listi rastejo posamič, vsak na svojem peclju, so značilno krhki in se lepo lomijo. Gl. tudi
čemaž.
■ Muškatni orešček ima izrazito aromo, vsebuje pa tudi strupeni miristicin. Zaradi obojega začimbo uporabljamo zmerno. A brez panike: za opazne zdravstvene posledice bi morali zaužiti kar en cel orešček naenkrat.
Zanimivosti
Botanično ime koprive izhaja iz latinskega izraza
urere, skelenje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
koprivna kremna juha s krompirjem in čemažem (izvirno:
nettle and wild garlic soup)
Bethan & Joe, z bloga
DECORATOR'S NOTEBOOK
■ številni različni viri