Priprava
■ Zelenjavno osnovo zavremo.
■ Olupljen krompir narežemo n drobne kockice. Česen pretlačimo in sesekljamo. Čebulo drobno sesekljamo.
■ V srednje velikem loncu segrejemo olje. Nanj stresemo krompir in čebulo in pražimo 3 minute. Med pogostim mešanjem. Dodamo česen in pražimo še 2 minuti.
■ Prepraženo zelenjavo zalijemo z vinom; gl.
opombe. Vse skupaj kuhamo 2 minuti. S kuhalnico postrgamo dno lonca. Prilijemo vročo zelenjavno osnovo, zavremo in počasi kuhljamo. Da se krompir zmehča.
■ PEKOČA GRANOLA. Vse sestavine pristavimo v ponvi. Pražimo jih, da se zlato rjavo obarvajo. Prepraženo takoj postrgamo na hladen krožnik, da prekinemo toplotno obdelavo.
Oves, za razliko od drugih žitaric, vsebuje pribl. 7 % maščob in dvakratno količino proteinov (pribl. 13 %). Ima tudi najugodnejše razmerje esencialnih aminokislin.
■ Koprive temeljito operemo v nekaj hladnih vodah. Z rokavicami. Nato potrgamo lističe, ki jih posušimo na čisti kuhinjski krpi. Peteršilj osmukamo in sesekljamo. V lonec stresemo koprive in peteršilj. Počasi kuhljamo še 10 minut.
■ V juho nalijemo smetano in dodamo maslo. Premešamo, da se maslo stopi. Juho odstavimo in jo gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom ali v multipraktiku. Zmiksano pristavimo, zavremo in po okusu dodatno začinimo. Ne pozabimo na pekočo granulo.
Serviranje
Vročo juho nalijemo v segrete jušne skodelice ali krožnike. Po vrhu lahko dodamo po malo smetane in užitne cvetove. Kakor na fotografiji. K jedi ponudimo pekočo granolo, da si jo vsak potrese po okusu.
Koprivna kremna juha s česnom in pekočo granolo sodi med najbolj zdrave predstavnice kremnih juh.
Nadomestek
■ Bučna semena lahko nadomestimo ali kombiniramo s sončničnimi.
Koprive praviloma lahko nadomeščamo s špinačo ali z blitvo. A imajo precej boljši okus in aromo od slednjih dveh.
■ Česen lahko nadomestimo s čemažem oz. z divjim česnom.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Koprive najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo, česnom, limonami* (sok), oljčnim oljem*, pestom, poprom (črnim), porom, rižem (rižota), sirom* (parmezanom, skuta*) ali/in s testeninami*.
■ Če želimo še bolj fino kremno juho, zmiksano pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito.
Nasveti
■ Za nabiranje kopriv se primerno oblečemo. Kavbojke, dolgi rokavi, debelejše nogavice, škornji in rokavice. Vršičke trgamo tik nad nizom listov. Zato, da poženejo nove poganjke. Podobno, kot bazilika. Nabiramo jih v pleteno košaro ali v bombažno/platneno vrečko. Preden jih položimo vanjo, jih dobro pretresemo. Da se znebimo morebitnih obiskovalcev.
■ Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Pojasnila
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Takole koprive naberemo, z opranih pa potrgamo lističe
Različice
Ideje
■ gl.
kopriva (številne
ideje);
zelenjavna osnova (številne
ideje)
■ Koprive, česen ali čemaž in smetana so popolna kombinacija.
Opombe
■ Kopriva (
Urtica dioica) je ena prvih spomladanskih užitnih divjih rastlin. Rade imajo bogato, vlažno zemljo, zato jih najdemo ob vodah, ob ograjah in ob robu travnikov. Koprivni lističi so prekriti z drobnimi dlačicami, zaradi katerih nas koža ob dotiku peče. Mlade koprive praviloma ne pečejo. Zagotovo pa ne pečejo toplotno obdelane ali posušene.
Porcija juhe vsebuje 342 kalorij.
■ Po izvirnem receptu prilijemo v lonec skupaj z vinom 1 žličko medu.
Opozorila
gl.
nasveti
Zanimivosti
Koprive so brezplačne in zdrave, še posebej zgodaj spomladi, ko še ni sveže zelenjave. Največ hranilnih snovi vsebujejo maja in junija, tik pred cvetenjem in med njim.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
koprivna kremna juha s česnom in pekočo granolo (izvirno: creamy wild nettle soup with garlic and spicy granola – healthy and delicious)
Nina & Antonia Stangl, z bloga
Nina & Antonia (angl.)
■ številni različni viri
Nina & Antonia Stangl