Priprava
■ Koprive temeljito operemo v nekaj hladnih vodah. Z rokavicami. Nato potrgamo lističe, ki jih posušimo na čisti kuhinjski krpi. Če uporabljamo mlade vršičke, lahko pustimo tudi stebelca.
■ Obe čebuli drobno sesekljamo ali narežemo na karseda drobne kockice. Česen drobno sesekljamo.
Koprive so naravni razstrupljevalec (detoks) z veliko vsebnostjo kalcija, železa in magnezija. Mlade koprive vsebujejo 20-krat več vitamina C, kot katera koli druga zelenjava.
■ Polovico olja segrejemo v srednje veliki posodi. Dodamo sesekljano čebulo, ki jo počasi prepražimo. Da se zlato obarva. Dodamo koprive in mešamo 2–3 minute. Da se sesedejo.
■ Na koprive nalijemo 7,2 dl vode. Zavremo in znižamo temperaturo. Pokrite koprive dušimo 15–20 minut.
■ Kratkozrnati riž stresemo na koprive. Premešamo in pokrito dušimo 10 minut.
■ Koper drobno sesekljamo. Sestavine v posodi začinimo s soljo in s koprom. Dodamo dolgozrnati riž, prilijemo preostalo olje. Če je potrebno, prilijemo še malo vode. Pokrito počasi dušimo še 20–30 minut. Da se riž skuha.
■ V jed vmešamo nadrobljeno feto, limonov sok in sveže mleti poper.
Serviranje
Odlične
koprive z rižem, po grško so lahko prikuha ali lahka samostojna jed. K jedi ponudimo krhelj limone. Če si kdo želi jed dodatno okisati.
Jed je izboljšana z nadrobljeno feto
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Jed postrežemo s krhlji limone, da si jo vsak lahko dodatno okisa
■ Riž (
Oryza sativa) je enoletna rastlina, ki zraste 1-1,8 m visoko. Nekatere sorte celo višje. Za vzgojo je potrebno dosti vode in dela. Zato je gojenje razširjeno v deželah s ceneno delovno silo, zlasti v (sub)tropski delih južne- in jugovzhodne Azije.
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega.
■ Riž najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom, čebulo, česnom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kokosom*, limonami (sok, lupinica), maslom, peteršiljem, sojino omako ali/in z žafranom*.
■ Nabiramo mlade, 5-10 cm visoke koprive. Spomladi in zgodaj poleti, pred cvetenjem. Pri višjih trgamo samo vršičke in lističe. Za nabiranje kopriv se primerno oblečemo. Kavbojke, dolgi rokavi, debelejše nogavice, škornji in rokavice. Vršičke trgamo tik nad nizom listov. Zato, da poženejo nove poganjke. Podobno, kot bazilika. Nabiramo jih v pleteno košaro ali v bombažno/platneno vrečko. Preden jih položimo vanjo, jih dobro pretresemo. Da se znebimo morebitnih obiskovalcev.
Mlade koprive lahko nadomestimo s špinačo, z blitvo, s čemažem ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Koprive najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo, česnom, limonami* (sok), oljčnim oljem*, pestom, poprom (črnim), porom, rižem (rižota), sirom* (parmezanom, skuta*) ali/in s testeninami*.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Opozorila
Na spodnjem delu podolgovatih koprivnih listov jajčaste ali srčaste oblike so nežne dlačice. Ko rastlino primemo, se zapičijo v kožo in izločijo blag, pekoč strup.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept mlade koprive z rižem, po grško (priredba recepta: greek spinach rice /spanakoryzo/) z bloga Real Greek recipes, kuhanje in fotografije fb prijateljica Mojca Lunka
■ številni različni viri