Predpriprava
■ Krompir očistimo, razpolovimo, pristavimo v hladni vodi, zavremo in
kuhamo približno 15 minut, da se zmehča.
■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin.
Priprava
■
PESTO. Česen olupimo. V možnarju enega za drugim drobno stremo česen, pinjole in bazilikine lističe. Strte sestavine stresemo v skodelico, v kateri jim med mešanjem postopoma prilijemo olivno olje. Nazadnje dodamo nastrgan parmezan, da dobimo gosto omako; gl. opombe.
■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo na zob. 2 minuti pred koncem kuhanja k testeninam stresemo grah.
■ V suhi ponvi pinjole počasi zlato rumeno prepražimo.
■ Parmezan drobno nastrgamo.
■ Kuhan krompir odcedimo, nekoliko ohladimo in zrežemo na koščke velikosti enega grižljaja.
■ Testenine in grah odcedimo; nekaj žlic vode od kuhanja prihranimo. Testenine in grah stresemo nazaj v posodo. Dodamo narezan krompir, pol pesta, 3 žlice vode od kuhanja testenin in olivno olje. Pristavimo, segrejemo ter previdno, a odločno premešamo. Gl. opombe.
Serviranje
Jed razdelimo na segrete krožnik in potresemo z nastrganim parmezanom in pinjolami. Kolesca z mladim krompirjem, grahom in pestom so odlična vegetarijanska jed za odrasle in otroke.
Nadomestek
■ Mladi krompir izven sezone nadomestimo s starim, ki ga narežemo na četrtine. Kuhamo ga nekaj minut dlje.
■ Bazilikin pesto lahko nadomestimo s katero od številnih drugih različic; gl.
pesto (ideje).
Izboljšanje
Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
■ Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, odstranimo le morebitna očesca ali poškodovane in zelene dele; gl. opozorila. Pred pripravo ga le temeljito operemo, po potrebi pa ga zdrgnemo tudi s (kuhinjsko) krtačko.
Pojasnila
■ Če pesto pripravimo na hitro, ostane svetel. Če ga tremo dlje časa, postaja temnejši.
■ Pesto lahko pod plastjo olivnega olja v steklenem kozarčku v hladilniku hranimo do 6 mesecev. V tem primeru pestu ne dodamo sira, ki ga omaki primešamo tik pred uporabo. Ko pesto pripravljamo za daljši čas, še posebej pazimo, da zanj izberemo le zdravo, zeleno in dišečo baziliko.
■ Pinjole so plodovi različnih vrst bora (lat. Pinus species). V kulinariki jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialiteta zlasti italijanske oziroma sredozemske in orientalske kuhinje.
Različice
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
■ Pestu lahko z istimi sestavinami za odtenek spreminjamo okus že z drobno spremembo v pripravi. Grobo, srednje grobo in gladko strte pinjole imajo različne okuse. Ta pa se seveda spremeni tudi tedaj, če pinjole najprej zlato rumeno prepražimo v suhi ponvi. Seveda lahko različno strte pinjole tudi kombiniramo.
Opombe
■ Za ta recept potrebujemo le pol pesta, drugo polovico lahko (s)hranimo v hladilnik(u); gl. pojasnila.
■ V referenčnem svetovnem vodniku L’extravergine 2007 (Guida al migliori oli del mondo di qualita accertata), ki ga največje avtoritete za olivno olje imenujejo kar biblija olivnega olja, med 600 najboljših olivnih olj na svetu prvič najdemo tudi
štiri slovenske oljkarje s svojimi proizvodi.
■ Če je jed presuha, ji dodamo še malo vode od kuhanja testenin.
Opozorila
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Česen, (ekstra deviško) olivno olje, pinjole, stročnice in večino zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin; gl. okvirček. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■ Krompir je prva zelenjava, ki naj bi jo vzgojili v vesolju.
Viri
■ dopolnjen recept kolesca z mladim krompirjem, grahom in pestom iz knjige
Vegetarijanska prehrana za otroke, Graimes, Nicola, Učila International, Tržič 2003
■ številni različni viri