Priprava
■ KOLAČ Z MASKARPONEJEVO LIMONOVO PENO, BREZ PEKE - LIMONOVA KREMA. V majhni kozici pristavimo naribano limonovo lupinico in limonov sok, sladkor in rumenjake. Pri srednji temperaturi in med nenehnim mešanjem s kuhalnico. Mešanico zavremo, med mešanjem pa se začne gostiti. Kozico odstavimo, ko mešanica
prevleče žlico. To pomeni, da vanjo potopimo žlic, jo izvlečemo in s hrbtne strani ne steče, ampak jo prevleče oz. prekrije.
Limonovo kremo lahko pripravimo dan pred serviranjem. Hranimo jo v hladilniku
■ Kremo ohladimo na sobno temperaturo. Med hlajenjem jo nekajkrat premešamo.
■ V veliki skledi stepemo maskarpone in limonovo kremo. Oboje sobne temperature.
■ V drugi skledi stepemo sladko smetano, da se na površini tvorijo čvrsti, ne trdi vršički. Stepeno nežno (!) vmešamo v maskarponejevo limonovo kremo. Da dobimo nežno peno.
Zelo preprost desert iz 4 plasti keksov in pene, ki se med hlajenjem v hladilniku spremeni v božanskega. »Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja, 6–8 ur.
■ SESTAVLJANJE. Na dno pekača (20x23 cm) položimo plast keksov. Premažemo jih z 1/4 pene. Postopek ponovimo še trikrat, da dobimo kolač s 4 plastmi. Na vrhu je pena.
Kolač z maskarponejevo peno
■
Kolač z maskarponejevo limonovo peno, brez peke položimo v hladilnik za 6–8 ur. Da se plasti prepojijo, kolač pa se ohladi.
Serviranje
Ohlajen
kolač z maskarponejevo peno potresemo z drobno sesekljano čokolado. Ali pa jo po kolaču naribamo. Narežemo ga na kocke in ponudimo.
Sorodni recepti
Kolač z limonovo peno
Kuharski leksikon
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kolač z maskarponejevo peno, z nobenim drugim kremnim sirom.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Limonovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3-6 m višine. V ustreznem podnebju rodi 2x letno, na posameznem drevesu pa zraste 600-800 plodov letno. Pri povprečni limoni je pribl. 43 % lupine in pešk. 40-50 % je soka, ki vsebuje do 8 % limonske kisline. Pri različnih sortah limon zaznamo različen vonj pri lupinici ter različen okus in stopnjo kislosti pri soku.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.

Kolač z maskarponejevo peno
Opozorila
■ Zdravniki
uživanje jajc odsvetujejo ljudem, ki so nanje alergični, ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 tedensko.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto
okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
kolač z maskarponejevo limonovo peno, brez peke (izvirno:
no bake lemon mousse cake)
Daniela Lambova, z bloga
Dani's Cookings
■ številni različni viri
Daniela Lambova