Priprava
■ SLIVOV NADEV. Slive razpolovimo in izkoščičimo, polovičke pa še enkrat razpolovimo. Pristavimo jih v posodi, dodamo sladkor in cimet, zavremo in počasi kuhljamo 15–20 minut.
■ DROBTINE. V večji ponvi razpustimo maslo, na katerem pražimo drobtine in sladkor nekaj minut. Da se mešanica zlato rumeno obarva.
■ ZDROBOV NADEV (uskladimo, da ni kuhan pred slivami; gl.
opozorila). 7,5 dl mleka pristavimo s sladkorjem in zavremo. Preostalemu mleku gladko primešamo zdrob, potem pa še jajce. Mešanico postrgamo v vrelo mleko, potem pa vse skupaj kuhamo nekaj minut. Da se zgosti. Zgoščeno odstavimo, dodamo narezano maslo in mešamo, da se stopi.
■ V (steklen) ognjevarni pekač (20x30 cm) stresemo polovico prepraženih drobtin. Enakomerno jih razdelimo po dnu, po katerem jih vtisnemo s prsti. Po drobtinah enakomerno razmažemo polovico vročega (!) zdrobovega nadev. Po njem razmažemo slivovega, ki ga prekrijemo s preostalim zdrobovim. Po vrhu enakomerno potresemo preostale drobtine.
■ Kolač ohladimo do mlačnega, ko je najbolj okusen. Kar ostane, ohladimo na sobno temperaturo, tako ohlajeno pa shranimo v hladilnik.
Serviranje
Ohlajen
kolač slivovi cmoki narežemo na kocke in ponudimo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Sveže slive izven sezone nadomestimo z zamrznjenimi. Če so izkoščičene, narežemo in pristavimo kar zamrznjene.
Izboljšanje
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Pojasnila
Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (
Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
Različice
Ideje
gl. drobtine (številne
ideje); pšenični zdrob (številne
ideje); slive (številne
ideje)
Opozorila
Zelo pomembno je, da kolač zložimo z vročim zdrobovim nadevom. Med hlajenjem se strjuje in ga je težko razmazati.
Zanimivosti
Slive vsebujejo do devet desetin vode.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kolač slivovi cmoki (izvirno:
kolač »knedle« sa šljivama),
Nataša Pantelić z bloga
Moja slatka kuhinja (srb.)
■ številni različni viri