Priprava
■ KOLAČ SLADKI GREH- ČOKOLADNA GLAZURA. Pripravimo
vodno kopel. Nad njo stopimo nadrobljeno čokolado, skupaj z oljem in 8 žlicami mleka. Če uporabljamo čokolado z večjim % kakava, uporabimo 10 žlic mleka. Kdor uporablja mikrovalovko, bo hitrejši.
■ MLEČNA PUDING KREMA. Mleko stepemo s praškom za puding. Prilijemo kislo smetano in stepemo na hitro. Prilijemo sladko smetano in dobro stepemo še vse skupaj.
Turški keksi so keksi Petit-Beurre, nadevani s kakavom. Če jih kdo zasledi v naših trgovinah, naj sporoči. Sicer pa klasični keksi Petit-Beurre.
■ SESTAVLJANJE. 1/3 keksov položimo v višji pekač (30x20 cm). Premažemo jih z 1/4 pudingove kreme. Površino zgladimo in prelijemo z 1/2 mlačne čokolade. Čokolado zgladimo, pekač pa prestavimo v hladilnik. Ali v zamrzovalnik za kratek čas.
Kolač sladki greh
■ Strjeno čokolado premažemo z 1/4 pudingove kreme. Po njej položimo drugo plast keksov. Ki jih premažemo z 1/4 pudingove kreme. Po kremi položimo zadnji sloj keksov. Premažemo jih z 1/4 kreme. Zglajeno prelijemo s preostalo čokolado. Čokolado zgladimo, pekač pa prestavimo v hladilnik. Ali v zamrzovalnik za kratek čas.
■ Po čokoladi enakomerno razmažemo zadnjo četrtino kreme. Ki jo obložimo z zadnjo tretjino keksov. Kolač dobro ohladimo v hladilniku.
Lešniki so okusnejši, če jih blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa drobno sesekljamo.
■ DEKORACIJA (tik pred serviranjem). Hladno smetano čvrsto stepemo. Enakomerno jo razmažemo po kolaču in zgladimo. Po smetani potresemo sesekljane lešnike. Kolač lahko preložimo v hladilnik za 60 minut.
Serviranje
Ohlajeni
kolač sladki greh, brez pečenja, ali
keks kolač s pudingovo kremo in čokolado narežemo na kocke in ponudimo.
Sorodni recepti
Kolač sladki greh
Kuharski leksikon
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C). Gl. tudi
opozorila.
Kisla smetana je mlečni izdelek iz mleka z uporabo cepiva mlečno kislinskih bakterij. Jedem daje kremoznost in kiselkast priokus. Poudari tudi okuse drugih sestavin.
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Keks kolač s pudingovo kremo in čokolado
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Kolač sladki greh
Opozorila
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno je po pisanju številnih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za številna obolenja.
■ Smetano uživamo zmerno. Vsebuje veliko škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kolač sladki greh, brez pečenja ali
kolač s pudingovo kremo in čokolado (izvirno:
kolač slatki greh – bez kuvanja i pečenja) s portala
Domaći Recepti (srb.)
■ številni različni viri
Kolač sladki greh