Priprava
■ Sir narežemo na kockice. Podolgovat pekač (25x12 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Moko in pecilni prašek presejemo v skledo. Dodamo sol in sveže mleti poper in premešamo.
■ V drugi skledo stepemo jajca in mleko. Dodamo nakockan sir in moko in gladko zmešamo. Hruško olupimo in narežemo na kockice, ki jih sproti vmešamo v maslo. Nazadnje dodamo še osmukan timijan.
■ Zmes nalijemo v pekač. Kolač pečemo 50–60 minut. Po 50 minutah naredimo test z zobotrebcem, ki ga zabodemo v sredo kolača. Če izvlečemo suhega, je pečen.
■ Pečen kolač takoj (!) vzamemo iz pekača. Ohladimo ga na rešetki ali na mrežici.
Serviranje
Ohlajen
kolač s prekajenim kozjim sirom, hruško in timijanom narežemo in ponudimo. Lahko s solato, z jogurtom ali s kislim mlekom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Med najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
Kozje sire proizvajajo v majhnih količinah; povečini so krajevna posebnost. Dolgo so jih delali pretežno v Franciji, na Norveškem in v Sredozemlju.
■ Kozje sire najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom* (kombinacija s timijanom), limonami* (sok), meto, olivami,
pestom, pomarančami (sok, lupinica), poprom (črni, beli), rožmarinom, timijanom (kombinacija s česnom) ali/in z žajbljem.
■ Hruško, primerno za kuharsko obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju. Kjer se pod pritiskom prsta nekoliko vda. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi zmedimo v domačem hladilniku. V nekaj dneh.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kolač s prekajenim kozjim sirom, hruško in timijanom (izvirno:
hleb sa kruškom, dimljenim kozijim sirom i majčinom dušicom)
Ana V. Đurđević, z bloga
prstohvat soli (srb.)
■ številni različni viri
Ana V. Đurđević