riprava
■ (ko kupimo zanič pinco ali ko nam po kakšnem srečnem naključju ostane domača) Maslo počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo. Rozine operemo, odcedimo in pokapljamo z rumom. V skledi na hitro stepemo smetano, mleko, maslo, sladkor, jajca, vanilijev sladkor in malo cimeta. Le toliko, da se sestavine povežejo.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Okrogel pekač (25 cm) premažemo z maslom. Vanj nadrobimo kruh ali
pinco na koščke, velike pribl. 5x5 cm. Prelijemo jih s stepeno mešanico, potem pa koščke blago pritisnemo s prsti. Da čimbolj vpijejo tekočino. Po vrhu potresemo rumove rozine. Vrhove koščkov kruha/pince, ki gledajo iz sladke zmesi, premažemo z marmelado. Po vrhu enakomerno potresemo mandlje.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za 50–60 minut.
Serviranje
Mlečni kolač iz starega kruha z rozinami in mandlji ponudimo s kakšno vanilijevo omako ali s kakšnim
šodojem (več
različic). Lahko pa tudi z marmelado, ki smo jo uporabili za premaz.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Rum nadomestimo s pomarančnim likerjem (
Curaçao, Grand Marnier).
Nasveti
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Biskvit se med hlajenjem še nekoliko peče, zato pazimo, da ga ne presušimo. Biskvit se med hlajenjem v pekaču še nekoliko peče.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
Različice
■ Po svetu je znanih več odličnih
različic kruhovega pudinga.
Ideje
■ gl.
beli kruh (številne
ideje);
jajce (številne
ideje);
mandlji (številne
ideje); rozine (številne
ideje)
■ Kako porabimo
star kruh (številne
ideje)
Opombe
Rozine so (poleg suhih sliv in marelic) domnevno sadje z najvišjim deležem antioksidantov, ki ščitijo pred prezgodnjim staranjem in škodo, ki jo povzročajo prosti radikali.
Opozorila
■ Kruha ne mečemo v smetnjake; gl.
star kruh (številne
ideje). Izjema je plesniv kruh, ki ga ne obrezujemo, ampak zavržemo.
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije.
Zanimivosti
Rozine so (poleg suhih sliv in marelic) domnevno sadje z najvišjim deležem antioksidantov, ki ščitijo pred prezgodnjim staranjem in škodo, ki jo povzročajo prosti radikali.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kolač iz starega kruha z mandlji in rozinami (izvirno: desert od starog kruha ili pince)
Ana-Marije Bujić, z bloga
Da mi je nešto slatko… (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletno naročilo kuharic
Ana-Marije Bujić