Priprava
■ Pekač (pribl. 20x20 cm) obložimo s peki papirjem. Želatino stresemo v skodelico, prilijemo 4 žlice vode in premešamo. Pustimo jo 5 minut.
■ V manjšem loncu segrejemo 1 dl smetane tik pod vrenje. Belo čokolado nadrobimo ali sesekljamo in stresemo v skledico. Prilijemo vročo smetano in želatino in počakamo 2, 3 minute. Nazadnje premešamo z metlico do gladkega, mešanico pa ohladimo do toplega.
■ Preostalo smetano čvrsto stepemo. V drugi skledi stepemo maskarpone, sladkor v prahu in vanilijev sladkor. Toplo čokoladno mešanico nalijemo na stepeno smetano, potem pa nanjo postrgamo maskarponejevo kremo. Vse skupaj zmešamo pri najnižji hitrosti, le toliko, da se sestavine povežejo. Nazadnje vmešamo 80 g kokosove moke s kuhalnico.
■ Dno pekača na tesno prekrijemo s keksi. Če se nam zadnja vrsta ne izide, jih nažagamo z nožem za kruh na ustrezno velikost. Po keksih razmažemo 1–2 žlici marmelade, potem pa še 1/3 maskarponejeve kreme. Postopek ponovimo še dvakrat, da je krema na vrhu.
■ Kolač položimo v hladilnik vsaj za 5 ur, še bolje, čez noč.
Serviranje
Dobro ohlajen kolač narežemo na
kokosove kocke z belo čokolado in malinovo marmelado brez pečenja. Sladico lahko okrasimo s kokosovimi ostružki in z (odmrznjenimi) malinami.
Nadomestek
Čokoladne
kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s klasičnimi. Nekaj razlike je v okusu, več pa pri videzu.
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s
keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
Izboljšanje
Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enako kakovostne so tudi: italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Pojasnila
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
■ Kokosovo moko proizvajajo iz zmletega mesa kokosovih orehov. Posušeno meso kokosovega oreha, imenovano kopra, rafinirajo, potem pa iz njega proizvajajo kokosovo maslo, kokosovo mast, kokosove kosmiče in kokosovo moko. Vsebuje dvakrat več vlaknin kot pšenična moka in je brez glutena.
Različice
Ideje
gl. bela čokolada (številne
ideje); keksi Petit-Beurre (številne
ideje); kokosova moka (številne
ideje);
malinova marmelada (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje); smetana za stepanje (številne
ideje)
Zanimivosti
Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe. Gl. tudi
pojasnila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kokosove kocke z belo čokolado in malinovo marmelado brez pečenja (izvirno: kolač od kokosa, bijele čokolade i malina)
Mihaela K. Šebrek, z bloga
BITE IT QUICK (hrv., angl.)
■ številni različni viri