Priprava
■ Kokoš temeljito očistimo, operemo in razkosamo. Drobovino očistimo in operemo pod tekočo vodo. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo ali zrežemo na karseda drobne kockice. .
■ V posodi pristavimo dobre 3 l vode. Ko zavre, znižamo temperaturo. V isti vodi blanširamo paradižnik, blanširanega pa olupimo in narežemo na kockice.
■ V loncu segrejemo olje, na katerem počasi prepražimo sesekljano čebulo. Pazimo, da ne spremeni barve. Jušno zelenjavo očistimo in narežemo na kockice.
■ Na prepraženo čebulo stresemo razkosano kokoš, očiščeno drobovino in narezano zelenjavo. Med občasnim mešanjem počasi pražimo, da meso porumeni.
■ Sestavine v loncu potresemo z moko, potem pa med mešanjem na hitro vse skupaj prepražimo. Moka ne sme spremeniti barve. Meso in zelenjavo zalijemo s toliko vroče vode, da sega za dobre tri prste čez ostale sestavine. Dodamo nakockan paradižnik, začinimo s soljo ter odišavimo z limonino lupino in majaronom. Zavremo in na pol pokrito počasi kuhamo pribl. 30 minut.
■ Obaro začinimo s sveže mletim črnim poprom in jo okisamo po okusu.
Serviranje
Kokošja obara ali
kurja obara je jed, ki jo postrežemo z (ajdovimi
) žganci, z
vodnimi žličniki ali s širokimi rezanci. Žličnike lahko zakuhamo neposredno v obaro.
Someljejev nasvet
Dr. Jurij Nemanič k obari svetuje kozarec mladega, suhega in svežega zelenega silvanca, ker sta okus obare in vina po moči in izraznosti na enaki ravni, kar vzpostavlja svojevrstno ravnotežje.
Nadomestek
■ Kis lahko nadomestimo z limoninim sokom ali s cvičkom.
■ Paradižnik lahko opustimo ali pa ga nadomestimo s paradižnikovo mezgo.
Izboljšanje
Obari primešamo žličko, dve konjaka. Tik pred serviranjem.
Nasveti
Pri nakupu domače kokoši velja splošno pravilo: kolikor večja je ptica, toliko boljšo aromo ima. Pazimo pa tudi, da dobimo nekoliko vlažno kokoš, z nepoškodovano kožo brez lis, mesnatih prsi, svežega vonja in s prožnim koncem grodnice.
Pojasnila
Pavle Hafner piše (Ta dobra stara kuhinja, Cankarjeva založba, Ljubljana 1982), da sta obara in ajmoht dve sicer podobni, a vendarle različni jedi. Za obaro nekatere sestavine najprej
prepražimo, za ajmoht pa jih ne pražimo, ampak jih že na začetku pristavimo v tekočini, zapisani v receptu.
Različice
Ideje
gl.
jušna zelenjava (številne ideje); kokoš (številne ideje)
Opombe
V Sloveniji v jušno zelenjavo najpogosteje kombiniramo korenček, peteršiljevo korenino in zelenje, zeleno in por.
Opozorila
V sodobni kuhinji se izogibamo pripravi in uporabi nezdravega prežganja. Kjer je le mogoče, ga nadomestimo z na hitro prepraženo moko ali z legirjem.
Zanimivosti
V Sloveniji je majaron veljal za svatovsko rastlino. Srci mladoporočencev naj bi povezala z istega grmiča utrgani vejici. Ena je šla snubcu za klobuk, drugo pa je poklonil izvoljenki.
Viri
■ dopolnjen recept
kokošja obara ali
kurja obara iz knjige
Kuhinja Slovenije, Mojstrovine nove kuharske umetnosti, Adamlje, Slavko, Bogataj, dr. Janez, Nemanič, dr. Jurij, Založba Rokus, Ljubljana 2000
■ številni različni viri