Priprava
■ Dno pekača (34x24 cm) obložimo s peki papirjem. Tanko ga namažemo z maslom.
■
BISKVIT. Moko presejemo s pecilnim praškom. Premešamo.
■ Pečico segrejemo na 150 stopinj.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■ Rumenjake in sladkor stepamo nekaj minut. Da dobimo gosto, bledo peno. Prilijemo jogurt in olje in premešamo. Dodamo moko in premešamo z lopatico.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. Nežno (!) ga vmešamo v testo. Nalijemo ga v pekač. Biskvit pečemo 15 minut.
■ Temperaturo pečice zvišamo na 170 stopinj. Biskvit pečemo še 7 minut. Pečenega ohladimo.
■ PUDINGOVA ČOKOLADNA KREMA. Prašek za puding, sladkor, rumenjake, 1 dl mleka in vaniljev sladkor gladko zmešamo. Preostalo mleko zavremo.
■ Pripravimo
vodno kopel. Čokolado nadrobimo ali sesekljamo. Stresemo jo v skledo, ki jo položimo nad soparo. Čokolado stopimo med občasnim mešanjem. Stopljeno ohladimo do mlačnega.
■ Pudingovo mešanico še enkrat gladko stepemo. Primešamo ji nekaj žlic vročega mleka. Vrelo mleko odstavimo in mu med mešanjem postopoma prilijemo pudingovo mešanico. Pristavimo, zavremo in med mešanjem kuhamo, da se zgosti.
■ Kremo postrgamo v skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini.
■ Z ohlajenega biskvita nežno odstranimo papir. Ohlajeni kremi dodamo maslo sobne temperature. Vse skupaj gladko stepemo. Kremo razdelimo na dva podobno težka dela. Enemu delu primešamo mlačno čokolado.
■ Ohlajeni biskvit položimo v globok pekač ali v okvir. Premažemo ga s hladno čokoladno kremo. Po njej položimo plazma kekse, ki jih sproti navlažimo v mleku. Po keksih razmažemo svetlo kremo.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja biskvita in kreme (pribl. 45 minut) ter hlajenja kolača (nekaj ur).
■ MALINOV ŽELE. Maline očistimo, očiščene pa pristavimo s sladkorjem in z vodo. Lahko tudi z drobno naribano limonovo lupinico. Če so maline zamrznjene, vse skupaj najprej segrejemo. Mešanico zmiksamo s paličnim mešalnikom. Nazadnje jo pretlačimo v kozico skozi gosto cedilo.
■ Preliv za torte zmešamo z 2 žlicama malinovega pireja. Nalijemo ga v kozico, potem pa zavremo med nenehnim mešanjem. Preliv takoj enakomerno nalijemo po kolaču.
■ Kolač preložimo v hladilnik za nekaj ur.
Serviranje
Dobro ohlajen in prepojen kolač narežemo na
kocke s pudingovo kremo in malinovim želejem. In uživamo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Ko del moke za biskvit nadomestimo z jedilnim škrobom ali/in s praškom za puding, dobimo bolj nežno teksturo. Pa še (pudingov) priokus.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar 10x več antioksidantov kot paradižniki.
Opozorila
■ Biskvitno testo lahko hitro preveč stepemo, zato je najbolje, da sestavine stepamo ročno. Z metlico, le toliko, da se povežejo v gladko testo enotne barve. Tako dosežemo, da na površini pečenega biskvita ni razpok ali pa jih je manj. Pa tudi površina biskvita je (skoraj) ravna in je ni potrebno obrezovati.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kocke s pudingovo kremo in malinovim želejem ali
kocke Saña (izvirno:
kocke Saña)
Milena Slavnić, z bloga
MY MILI Cake (srb.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup elektronskih kuharic
Milene Slavnić,
Slatka čarolija in
Ljetni slatkiši
Milena Slavnić