Predpriprava
Školjke namočimo v hladno vodo za 30 minut.
Priprava
■ Školjke preberemo: zavržemo vse, ki niso čvrsto zaprte ali le nekoliko priprte, ob rahlem pritisku pa se zaprejo. Zavržemo tudi žive školjke s poškodovano, počeno ali razbito lupino. Prebrane klapavice očistimo. Vzamemo prvo školjko in s prsti primemo brado, nekakšne lasne strune, ki visijo iz školjke. Izpulimo jo tako, da jo potegnemo navzven in navzdol. Podobno očistimo vse školjke. Očiščene školjke stresemo v veliko cedilo. Med potresanjem cedila klapavice premetavamo in spiramo pod hladno vodo. Da izperemo ostanke peska in morebitno drugo umazanijo.
■ Limono zrežemo na četrtine, te pa na manjše koščke; gl.
fotografijo. Česen drobno sesekljamo. Peteršiljeve lističe drobno sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo.
■ V posodi razpustimo maslo. Nanj stresemo limono, čebulo, česen in peteršilj. Premešamo, le toliko, da zadiši po česnu. Dodamo školjke, sol in sveže mleti/strti poper. Prilijemo vino, pokrijemo in kuhamo pri visoki temperaturi. Kakih 5 minut. Vmes posodo nekajkrat potresemo.
■ Kruh narežemo na poševne rezine. Opečemo jih v opekaču, na rešetki v pečici ali v suhi litoželezni ponvi. Opečene natremo s česnom in izdatno pokapljamo z oljem.
Serviranje
Klapavice na belo, po mornarsko ali
dagnje z belim vinom, česnom in peteršiljem, na mornarski način prinesemo na mizo kar v posodi. K jedi ponudimo
opečene kruhke.
Nadomestek
■ Zelo zanimiv okus školjk dobimo, če belo vino nadomestimo z rdečim.
■ Po izvirnem receptu živila prepražimo na 15 g masla. Lahko pa kombiniramo maslo in olje.
Izboljšanje
Piranska klapavica je prepoznavna po nekoliko manj polni školjki in po izjemno okusnem mesu. Školjčišča so postavljena na predelih, kjer je morje najčistejše in kjer so za njihovo rast potrebni morski tokovi. Gojene klapavice imajo ugodnejše razmerje med mesom in lupino, meso pa je po vrhu vsega tudi kakovostnejše. Školjke, nabrane v mesecih, ki imajo v besedi črko
r (npr. april, december), so bolj polnega in aromatičnega okusa.
Nasveti
■ Kupujemo žive, dobro oprane školjke, s celo in čisto lupino, z vonjem po morju, ne po ribah. Na njih ne sme biti blata, peska ali večje rastlinske obrasti. Drobnejša obrast (rakci, vitičnjaki, cevkarji) ni moteča. Pri gojenih klapavicah je na vidnem mestu označen kraj gojenja, gojitelj, veterinarska številka in datum proizvodnje.
■ Sveže školjke doma takoj spravimo v večjo odkrito posodo. Pokrijemo jo z vlažno krpo, da zadržuje vlago, in jih do priprave shranimo v hladilnik. Školjk nikoli ne hranimo v vodi.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Pojasnila
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Različice
Ideje
gl.
klapavica (številne
ideje)
Opombe
Školjke uživamo na dva načina. V polovico školjke z mesom nakapljamo nekaj omake, potem pa posrkamo vse skupaj. Ali pa meso iz školjke zajamemo s prazno polovico školjke. Nikoli jih ne uživamo z jedilnim priborom.
Opozorila
Zavržemo vse školjke, ki niso čvrsto zaprte ali pa so le nekoliko priprte. Ob rahlem pritisku s prstom pa se ne zaprejo. Zavržemo tudi žive školjke s poškodovano, počeno ali razbito lupino. Po koncu kuhanja zavržemo vse školjke, ki ostanejo zaprte (!).
Zanimivosti
Klapavice, pogosto bolj znane kot dagnje, živijo v šopih po nekaj deset ali celo nekaj sto. Ob izlovu školjka zapre lupini, ki jo ščitita pred zunanjimi vplivi in izgubo tekočine.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
klapavice na belo, po mornarsko ali
dagnje z belim vinom, česnom in peteršiljem, na mornarski način (izvirno: moules à la marinière)
Bee Yinn Low, z bloga
RASA MALAYSIA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Bee Yinn Low