Priprava
■
Nutello ogrejemo na sobno temperaturo. Ali pa jo celo blago segrejemo (v mikrovalovki), da je bolj mazava. Lešnike blago opečemo v pečici ali v suhi ponvi.
■ MLEČNA KREMA S PUDINGOM IN LEŠNIKI. Prašek za puding gladko razmešamo z malo mleka. Preostalo mleko pristavimo s sladkorjem in z vanilijevim sladkorjem. Ko mleko zavre, vmešamo pudingov prašek med nenehnim mešanjem z metlico. Mešamo in kuhamo, da se krema zgosti. Zgoščeno kremo odstavimo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini. Ohladimo.
■ PODLAGA. Opečene lešnike stresemo na kuhinjsko krpo. Zmanemo jih med dlanmi, da odpade rdeča lupinica. Olupljene ohladimo, ohlajene pa zmeljemo.
■ Okvir, ki ga razvlečemo na 29x25 cm položimo na pladenj. Če takšnega okvira nimamo, lahko uporabimo globlji pekač podobnih mer. Kekse na hitro potopimo v mleko enega za drugim. Sproti jih zlagamo v okvir/pekač, da položimo prvo plast.
■ Plast keksov enakomerno premažemo z
Nutello. Po
Nutelli položimo drugo plast keksov. Ki jih podobno kot prvo pomakamo v mleko. Pladenj/pekač preložimo v hladilnik.
■ KREMA. Ohlajeni puding dobro stepemo, da je povsem gladek. Dodamo maskarpone in stepemo še vse skupaj. Vmešamo mlete lešnike.
■ Smetano čvrsto stepemo. Stepeno nežno, a na hitro (!) vmešamo v kremo z metlico ali s kuhalnico. Kremo enakomerno razmažemo po keksih v okviru/pekaču. Vse skupaj preložimo v hladilnik.
■ ČOKOLADNA GLAZURA,
ganaš. Smetano segrejemo tik pod vretje. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v manjšo skledo. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo minuto. Premešamo, da dobimo gladek preliv, ki ga nekoliko ohladimo.
■ Čokoladno glazuro enakomerno nalijemo po kremi. Kolač preložimo v hladilnik. Najbolje, čez noč. Da se keksi prepojijo, ganaš pa strdi.
Serviranje
Ohlajeni
kinder bueno kolač, brez pečenja ali
kolač z Nutello, maskarponejem, smetano, lešniki in čokolado, lahko potresemo z lešniki. Narežemo ga na kocke ali na rezine in ponudimo.
Nadomestek
■
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s
keksi Albert ali z drugimi maslenimi keksi.
■ Industrijsko pripravljeno
Nutello (gl.
opozorila) lahko nadomestimo z bolj zdravo
domačo nutello (številne
različice) ali s katerim od številnih sladkih
namazov.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Pojasnila
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Leska (
Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); keksi Petit-Beurre (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje);
Nutella (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opombe
Kakav (s tem pa tudi temna čokolada) vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu. Vsebuje tudi feniletilamin, ki povečuje sposobnost koncentracije in izboljšuje spomin. Deluje kot naravni antidepresiv in afrodiziak.
Opozorila
V različici
domače nutelle je delež lešnikov 45, v industrijski pa pičlih 13 %. V domači je delež sladkorja nekaj pod 10, v industrijski pa kar 57 %. Gl. tudi
nadomestek.
Zanimivosti
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati leta 1896 v Brestanici (tedaj Rajhenburg), pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Kinder bueno kolač, brez pečenja ali
kolač z Nutello, maskarponejem, smetano, lešniki in čokolado (izvirno: Kinder bueno kolač /bez pečenja/)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović