Predpriprava
■ Preprosto masleno testo. Moko presejemo v večjo skledo.
■ Maslo režemo na tanke lističe, ki jih sproti mečemo na moko. Nazadnje prilijemo kis in vodo in ugnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v kroglo, ki jo ovijemo v prozorno folijo. Testo vsaj za 2 uri, še bolje čez noč položimo v hladilnik.
Priprava
■ Klasičen plitev pekač obložimo s peki papirjem.
■ Spočito testo (gl.
nasveti) razvaljamo na pomokani delovni površini približno 5 mm debelo. Razvaljanega narežemo na kvadratke s stranico 5 cm. Na vsak kvadratek položimo po malo marmelade.
■ Pečico ogrejemo na 180 ºC.
■ Kvadratek z marmelado obrnemo proti sebi s kotom. Nato ga preprosto zvijemo in položimo pekač. Enako pripravimo vse zvitke, med katerimi pustimo v pekaču nekaj prostora.
■ Pekač z zvitki položimo v ogreto pečico za 15 minut. Da se zvitki obarvajo.
■ Pečene kifeljčke vzamemo iz pečice in še vroče povaljamo v vanilijevem sladkorju v prahu. Kifeljčke ohladimo.
Serviranje
Kifeljčki z marmelado so preprost posladek. Za k skodelici čaja ali kar tako.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Pri tej sladici še posebej.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj.
Nasveti
Ohlajeno testo, ki ga vzamemo iz hladilnika, je včasih pretrdo za valjanje. Če je tako, ga pustimo malo na sobni temperaturi, da se zmehča.
Pojasnila
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
Različice
Ideje
gl. maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje)
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Zaradi visoke vsebnosti sladkorja so marmelade najpogosteje zelo kalorični in nezdravi shranki.
Zanimivosti
Kuhano maslo so kot
žonto, masunek ali maslo poznale že naše babice. Na kmetijah so ga uporabljali le ob prazničnih ali slavnostnih dneh, na mestnih tržnicah pa je bilo že zjutraj razprodano, čeprav je bilo najdražja od dobrot na stojnicah. Surovo maslo je bilo tedaj poznano kot
puter.
Viri
■ dopolnjen recept
kifeljčki z marmelado (izvirno: kiflice s pekmezom),
Sanje Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri