Priprava
■ KEKSI Z LIMONINO KREMO IN MERINGO – TESTO (za 32–35 piškotov). Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ V skledo stresemo vse sestavine, razen jajca. Maslo narežemo na lističe ali na kockice. Suhe sestavine s prsti vtremo v maslo, da dobimo drobtinasto mešanico. Prilijemo jajce in na hitro (!) ugnetemo gladko testo.
■ Testo razvaljamo na tanko pomokani delovni površini. 3–4 mm debelo. Z modelčkom izrežemo kroge. Preložimo jih v pekač in pečemo 10–12 minut. Da se svetlo obarvajo.
Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot Gustin. Na voljo je tudi brezglutenska različica.
■ LIMONINA KREMA. Vse sestavine, razen masla, nalijemo / stresemo v kozico z debelejšim dnom. Dobro jih premešamo z metlico in počasi zavremo. Kuhamo med pogostim mešanjem pri najnižji temperaturi. Da se krema zgosti kot puding. Lahko jo skuhamo nad
vodno kopeljo.
■ Kuhano kremo odstavimo in vmešamo maslo. Da se stopi. Kremo pokrijemo s prozorno folijo neposredno po površini. Ohladimo jo na sobno temperaturo.
■ Pečene piškote ohladimo v pekaču.
■ Na sredo prvega keksa položimo za 1/2 žličke kreme. Zlepimo ga z drugim keksom. Podobno pripravimo vse. Sproti jih polagamo v pekač.
■ V pečici segrejemo zgornji žar.
Keksi z limonino kremo in meringo
■ MERINGA. Pripravimo
vodno kopel. V kotličku / skledi zmešamo beljak, sladkor in ščepec soli. Posodo položimo nad vodno kopel, vsebino pa mešamo, da se sladkor stopi.
■ Mešanico odstavimo. Stepemo jo pri najvišji hitrosti. Da dobimo gladko, sijočo meringo. Nadenemo jo v dresirno vrečko in nabrizgamo po piškotih. Kakor na fotografiji ali podobno.
Meringo lahko karameliziramo s kuhinjskim brenerčkom.
■ Pekač s keksi položimo tik pod zgornji žar v pečici. Da se vršički meringe blago obarvajo. Ponavadi zadostuje minuta.
Serviranje
Krhki, sočni in osvežujoči
keksi z limonino kremo in meringo zasvojijo. Ne-le za praznike.
Shranjevanje
Keksi z limonino kremo in meringo se obdržijo v hladilniku 3–4 dni. A ponavadi ne pridejo do hladilnika.
Sorodni recepti
Keksi z limonino kremo in meringo
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Del moke lahko nadomestimo z moko iz mletih lešnikov ali mandljev. S kupljeno ali pa izbrane oreščke zmiksamo do teksture moke. S pulsiranjem, sicer dobimo pasto.
■
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
Keksi z limonino kremo in meringo
■
Meringa (meringue) je francosko ime za
penasto testo. Poznamo francosko, italijansko in švicarsko različico. Najbolj preprosta je francoska. Drugi dve sta nekoliko zahtevnejši; vključujeta tudi termično obdelavo, rezultat pa je stabilnejše testo.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med nezdrava živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
keksi z limonino kremo in meringo (izvirno:
keksi s limunom i šaumom)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča