Priprava
■ Skuhamo kavo. Če je turška, jo precedimo skozi gosto cedilo. Obloženo z gazo. Kavo ohladimo.
■ V kozarec nalijemo ohlajeno kavo. Kozarec napolnimo z ledenimi kockami, ki jih počasi (!) prelijemo s hladnim tonikom. Da dobimo tudi privlačno pijačo na pogled. Nazadnje dodamo kak listič/vršiček mete.
Kavo lahko izboljšamo z malo limetinega, grenivkinega ali pomarančnega soka, z žličko cimeta, z žličko medu ali javorovega sirupa, z 0,3 dl viskija ali džina. G. opozorila.
Serviranje
Kava s tonikom, coffee tonic za vroče poletne popoldneve.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Za proizvodnjo kave je najpomembnejši arabski kavovec (
Coffea arabica), ki izvira iz Etiopije in predstavlja več kot devet desetin svetovnega pridelka zelene kave. Njegova zrna so najkvalitetnejša in iz njih pridelujejo najboljše vrste kave.
V kavi je skoraj 1.000 aromatičnih sestavin. Jabolka imajo večjo jutranjo moč zbujanja kot kofein.
■
Legenda o izvoru kave. Pastir Kaldi iz pokrajine Kaffe v Etiopiji je opazil razposajene koze, ki so zobale zrna z nekega grma. Poskusil je nekaj zrn in ugotovil, da ni več utrujen in zaspan. Zrna je odnesel bližnjim menihom, ki so menili, da jim je prinesel hudičevo past. Zrna so vrgli v ogenj, s katerega pa je zavel prijeten, omamen vonj. Ta se je nato razširil po vsem svetu. Kofein so iz kave prvič pridobili leta 1820.
■ Tonik (
tonic water) je brezalkoholna gazirana pijača z dodatkom kinina. Glavne sestavine so: soda, sladkor, limonov sok in ogljikov dioksid. Posebej priljubljen je poleti. Veliko ga porabijo barmani, odlično se dopolnjuje z džinom, viskijem in drugimi alkoholnimi pijačami.
Opozorila
Kava marsikomu ni všeč do tretjega poskusa. Marsikoga moti, ker je grenka. Lahko pogoljufamo s 1/2–1 žličko medu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kava s tonikom, coffee tonic (izvirno:
kava s tonikom) s portala
Gloria GASTRO (hrv.)
■ številni različni viri