Priprava
■ KARAMELIZIRANE SLIVE. Maslo počasi stopimo v kozici.
Štiri najmanj škodljiva sladila so: stevia (malo kalorij; ne povzroča raka, kakor pišejo nepoučeni), eritritol (erythritol; malo kalorij), ksilitol (xylitol; sladkost podobna sladkorju) in jakon sirup (yacon syrup).
■ Slive razkosamo na četrtine in izkoščičimo. Stresemo jih na maslo ter dodamo rjavi sladkor, cimet, sveže naribani ingver, limonov sok in slivovko; gl.
nadomestek. Kuhljamo 6–8 minut. Da se začnejo slive mehčati. Pazimo, da jih ne razkuhamo (!).
Serviranje
Vroče
karamelizirane slive s sladoledom ponudimo s kepico vanilijevega sladoleda. Lahko kar v kozici, v kateri smo jih pripravili. Odlične so tudi hladne.
Nadomestek
■ Rum lahko nadomestimo s slivovko, s pomarančnim likerjem (
Cointreau,
Grand Marnier), s konjakom ipd.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev*) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Pojasnila
■
Sliva (tudi češplja) je plod istoimenskega drevesa (
Prunus domestica) iz družine rožnic. Naravni križanec med črnim trnom in divjo višnjo. Izvira iz zahodne Azije, od koder je prišla v Evropo prek Bližnjega vzhoda. Podvrste so:
cibora (damaščanska sliva), češplja, mirabela,
mirobalana (češnjeva sliva) in ringlo (
renkloda). Sadeži so vseh barv in oblik. Nekatere slive so kisle, druge sladke, so drobne, pa tudi velike kot jajce. Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami. Vzgojili so genetske križance slive z marelico (
aprium, plumcot, pluot).
■
Rjavi sladkor je povečini kar beli sladkor, obarvan z melaso, stranskim proizvodom pri pridobivanju sladkorja iz sladkornega trsa. Nekoliko manj škodljiv je
surovi rjavi trsni sladkor, ki ni rafiniran in ne vsebuje škodljivih primesi. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema.
Različice
Opombe
V Portoriku, na Haitiju in na Kubi prisegajo na bele vrste ruma, na Jamajki, v Gvajani in na Barbadosu pa prisegajo na temne rume. Z mešanjem obeh vrst dobijo odličen
zlati rum.
Opozorila
Med vsem sadjem vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): jabolka (99 odstotkov vzorcev je bilo pozitivnih na vsaj en pesticid), jagode, grozdje, breskve in nektarine (vsak vzorec, torej 100 %, je bil pozitiven na vsaj en pesticid). Segajmo po sadju iz eko pridelave.
Zanimivosti
Slive in nekatero drugo sadje (jabolka, višnje, hruške, marelice) vsebujejo sorbitol. Ki ga uporabljajo kot nadomestek za sladkor pri proizvodnji dietetičnih proizvodov.
Reki
S termično obdelavo lahko izboljšamo okus vsakemu živilu. Razen zrelemu sadju. (kitajski modrec)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
karamelizirane slive s sladoledom (izvirno:
boozy caramelized plums)
Ana, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri