Priprava
■ Pripravimo bučni pire. Bučno meso preprosto narežemo na debelejše rezine. Položimo jih v pekač, obložen s peki papirjem in jih spečemo do mehkega pri temperaturi 180 stopinj. Ali pa bučno meso skuhamo v sopari. Zmehčane buče pretlačimo v skledo. Primešamo jim sladkor, rumenjake, vaniljev izvleček in sveže mlete začimbe.
■ Zavremo 4–5 litrov vode. Smetano segrejemo tik pod vrenje. Pečico ogrejemo na 160 stopinj.
■ Vročo smetano postopoma vmešamo v bučni pire. 8 ognjevarni skodelic položimo v globok pekač. Bučno kremo razdelimo v skodelico. V pekač nalijemo vrelo vodo, ki naj sega do 3/4 višine skodelic. Pekač za pribl. 35 minut položimo v ogreto pečico. Krema se ob robu strdi, na sredi pa ostane zelo mehka.
■ Pekač vzamemo iz pečice, skodelice pa iz vodne kopeli preložimo na kuhinjsko krpo. Kremo ohladimo na sobno temperaturo. Skodelice z ohlajeno kremo pokrijemo s prozorno folijo, potem pa jih za 1 –2 uri položimo v hladilnik.
■ Pečico ogrejemo na 150 stopinj. Pekač obložimo s peki papirjem, po katerem v tankem sloju potresemo 8 žlic sladkorja; gl.
opombe. Pekač položimo v ogreto pečico za 3–5 minut, da se začne sladkor sušiti.
■ Sladkor vzamemo iz pečice in ga ohladimo. Ohlajenega zdrobimo s kuhinjskim valjarjem; nikar v prah. Vsako porcijo kreme enakomerno potresemo s sladkorjem til pred serviranjem. Sladko karameliziramo pod zgornjim žarom v pečici ali s kuhinjskim ročnim gorilnikom (gl. spodnji video). Počakamo, da se sladkor ohladi in strdi.
Serviranje
Karamelizirana bučna krema je okusna, dišeča sladica za vse letne čase.
Nakup
■ Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši
cejlonski ali
vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Bučo očistimo tako, da odstranimo lupino, semena in notranja vlakna.
Pojasnila
■ Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Njeni plodovi so veliki in težki tudi do 8 kilogramov. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično, čvrsto, odvisno od sorte buče.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi rjavi trsni sladkor, ki je teman kot kava in se sprijema.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
■ Piment je plod
pimentovca (Pimenta dioica), najbolj cenjene tropske začimbe, ki združuje vonje in okuse cimeta, klinčkov, muškatnega oreščka in popra.
■ Kardamom so zeleni plodovi z do 20 temno rjavimi zrnci, ki skupaj tvorijo omamno dišečo, okusno in zdravo začimbo. Plodove stremo s prsti, le toliko, da se odprejo, potem pa jih skupaj s semeni kuhamo v enolončnicah in omakah. Pred serviranjem jih zavržemo. Za začinjanje drugih jedi uporabljamo semena, ki jih zmeljemo ali stremo v možnarju.
Različice
gl.
crème brûlée (številne
različice)
Ideje
■ gl. buča (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki; številne
ideje.
Opombe
■ Jedilne zimske buče obiramo jeseni, ko so popolnoma zrele. V hladnem, dobro zračenem prostoru jih lahko hranimo vso zimo, lahko pa jih tudi zamrznemo.
■ Kremo lahko karameliziramo klasično, z belim ali z rjavim trsnim sladkorjem. Razlika je vidna na fotografiji; gl.
serviranje.
■ Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do 2 jajci dnevno, sicer pa 1, pri čemer pa upoštevamo tudi jedi, ki jih vsebujejo.
Opozorila
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zanimivosti
■ Buče prihajajo iz Mehike, prvi jih je opisal Kolumb, največ pa jih pridelajo na Kitajskem. Znane so tudi po tem, da se bujno razraščajo. Steblom, ki se plazijo po tleh, pravimo vreže.
■ Kokoš približno 50-krat dnevno obrne svoja jajca, da se rumenjak ne bi prijel na steno lupinice.
Reki
Ta je bolj zdrav kakor buča. (starogrški)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
karamelizirana bučna krema (izvirno: brown sugar pumpkin crème brûlée recipe)
Todda Porterja in
Diane Cu, z bloga
WHITE ON RICE COUPLE (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Todda Porterja & Diane Cu