Priprava
Česen drobno sesekljamo. V manjši ognjevaren pekač, v katerega bomo na tesno zložili 12 kanelonov, nalijemo pretlačen paradižnik (pasata; gl.
nasveti), ki naj sega skoraj do polovice pekača. Paradižnik potresemo s soljo, sveže mletim poprom, česnom in s suhim origanom. Premešamo.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ V skledi zmešamo vse sestavine za nadev. Nadev nadenemo v dresirno vrečko z okroglim nastavkom. Kanelone polnimo z nadevom, napolnjene pa sproti polagamo v paradižnik v pekaču. Kanelone nazadnje premažemo s kislo smetano, po tej pa grobo naribamo sir.
■ Pekač s kaneloni položimo v ogreto pečico za kakih 30 minut.
Serviranje
Kaneloni s skuto in špinačo v paradižniku gredo na mizo neposredno iz pečice. Kar v pekaču. Kot toplo predjed (za 6) ali kot glavno jed (za 4). K jedi lahko ponudimo sezonsko (mešano) listnato solato.
Nadomestek
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Gavdo lahko nadomestimo z edamcem, grojerjem, trapistom, ementalcem ali z bohinjskim sirom.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus. Ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Živila na sodoben, bolj zdrav način blanširamo s soparo ali v mikrovalovki.
Nasveti
V sezoni paradižnika pretlačen paradižnik pripravimo kar doma. Zelo zrele paradižnike očistimo in pretlačimo s pasirko ali skozi gosto cedilo.
Pojasnila
■ Kaneloni (
cannelloni) so podolgovate, valjaste in votle italijanske testenine, pripravljene za nadevanje. Dolgi so 8–10, široki (premer) pa pribl. 2 cm; debeli (testo) so 0,9-1 mm.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (
ricotta).
■ Blanširanje je pomožen kuharski postopek, pri katerem živilo za zelo kratek čas potopimo v krop. Da ga zmehčamo, lažje olupimo, očistimo (kosti), razsolimo (šunka), da mu ohranimo barvo, ublažimo ostrino (čebula), odstranimo grenkobo (jajčevci) ipd.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajc izbirajmo tista z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Ideje
■ gl. kaneloni (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
■ Kanelone nadevamo s skuto, sirom, špinačo ali/in z mletim mesom. Nadevane najpogosteje prelijemo s
paradižnikovo omako ali z
bešamelom, potresemo z naribanim sirom in gratiniramo.
Opombe
Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Zanimivosti
Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kaneloni s skuto in špinačo v paradižniku (izvirno: cannelloni sa sirom i špinatom)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać