Čemaž (
Allium ursinum) je ena najbolj okusnih, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Uporabna je cela rastlina: čebulica, plod, popek in cvet.
Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih. Čemaž je naravni antibitok.
Kako shranimo čemaž za ozimnico? Preprosto in na več načinov.
■ NAREZANEGA ali SESEKLJANEGA z malo soli (da ohrani privlačno barvo) potopimo v ekstra deviško oljčno olje. Gl. tudi čemažev pesto, spodaj.
■
ČEMAŽEV PESTO (številne
različice) za ozimnico pripravimo brez sira in oreščkov, ki jih primešamo pred uporabo. Pripravimo torej preprosto mešanico sesekljanega čemaža, kakovostnega oljčnega olja in soli.
■
ČEMAŽEV PRAH (na fotografiji) iz posušenih in mletih čebulic in lističev.
■
ČEMAŽEVE ČEBULICE V KISU. Začinjene s poprom, zvezdastim janežem in s čilijem. Vložene v jabolčni kis.
■
ČEMAŽEVO OLJČNO OLJE. Izbrano ekstra deviško olivno olje v katerem 3 tedne namakamo posušene čemaževe lističe. Za začinjanje številnih jedi, zlasti solat, juh, testenin in rižot.
■ Oprane in posušene lističe ZAMRZNEMO na pladnju. Zamrznjene zdrobimo, zdobljene pa stresemo v kozarec (ali v več kozarčkov) za vlaganje. Ki jih hranimo v zamrzovalniku.
■ Liste VAKUUMIRAMO, vakuumirane pa zamrznemo.
■ ČEMAŽEVE LEDENE KOCKE. Čemaževe lističe zmiksamo z ekstra deviškim oljčnim oljem in z malo soli. Ali pa jih grobo do drobno narežemo, narezane pa stremo v terilniku. Zmešane jih z oljem in s soljo in razdelimo v posodico za led. Zamrznjene kocke razdelimo v vrečke, ki jih hranimo v zamrzovalniku.
Različice
OZIMNICA (sladke, pikantna in pekoča)
Ideje
Opombe
Sveža pomladna zelenjava in divje rastline so zakladnica vitaminov, mineralov in fitohranil. Ki smo jih pozimi tako pogrešali. Čemaž vsebuje kvercetin, rastlinski pigment, ki deluje kot močan antioksidant. Posebno koristen je za bolnike z artritisom in astmo. Pomaga pri boju zoper sezonske alergije. Živila, ki vključujejo kvercetin (čebula, zelenjava iz družine križnic, jagodičevje, oreščki, semena) uživamo tudi za izboljšanje zdravja srca in preprečevanje ateroskleroze in visok holesterol. V čemažu je kar 20-krat več adenozina kot v česnu. Ta je ključen pri proizvajanju in prenašanju energije v organizmu (v ATP in ADP obliki).
Opozorila
Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (
Veratrum), podlesek (
Colchicum autumnale) in šmarnica (
Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Sicer pa čemaževe liste nežno zmanemo med dlanmi in še bolj začutimo nezgrešljivi vonj po česnu, ki ga nima nobena druga gozdna rastlina. Kako najbolj zagotovo ločimo čemaž od podobnih strupenih rastlin? Čemaževi listi rastejo posamič, vsak na svojem peclju, so značilno krhki in se lepo lomijo.
Zanimivosti
Čemaž je znan tudi kot divji česen, gozdni česen, kačji lek, medvedji česen in štrkavec.
Viri
■ dopolnjen članek
Kako shranimo čemaž za ozimnico, po zapiskih in po nasvetih fb prijateljic/prijateljev
■ številni različni viri