Priprava
■ Čedar drobno naribamo, če se odločimo zanj. V sladkih različicah, seveda, odpade. Pečico segrejemo na 190 stopinj (ventilator) oz. na 200 stopinj (brez).
■ V manjšem loncu zmešamo mleko, sladkor in sol. Segrevamo, da zavre.
■ Jajci stepemo. Med nadaljnjim stepanjem v tankem curku previdno (!) prilijemo vroče mleko. Dodamo moko in škrob in stepemo, da se sestavine povežejo. Kakšna manjša grudica ni moteča. Če uporabimo sir, ga primešamo.
Ta različica pudinga ne potrebuje klasičnega počivanja testa pred pečenjem. Preprosto zato, ker testo pripravimo z vročim mlekom.
■ V pekaču za mafine vsako vdolbino (6) izdatno namažemo s po pribl. 7 g masla. Če imamo kovinske modelčke, jih uporabimo. Pekač za mafine položimo v segreto pečico za 3–5 minut. Da maslo blago porjavi. Če imamo modelčke, jih položimo v plitev pekač. Vse skupaj pa v pečico.
Maslo blago porjavimo v pečici, preden v modelčke/vdolbinice pekača nalijemo testo
■ Pekač vzamemo iz pečice. V vsako vdolbino nalijemo toliko testa, da sega do polovice visoko. Pekač položimo v pečico za 15 minut.
Čedar je v Franciji in Belgiji čester (chester). Ameriški vojaki so ga med II. svetovno vojno imenovali »daisy longhorn« in »flat in twin«, kanadski pa »store of bulk«.
■ Temperaturo v pečici znižamo za 15 stopinj. Puding pečemo še 20–25 minut. Pečice ne odpiramo (!). Če se puding proti koncu pečenja močneje obarva, temperaturo nekoliko znižamo. Puding pa v vsakem primeru pečemo 35–45 minut v celoti. Glede na velikost vdolbin v pekaču.
Serviranje
Jorkširski puding, Yorkshire pudding poberemo iz pekača. Ponudimo ga brez dodatkov ali pa ga izboljšamo s
čokoladno peno, s
slaščičarsko kremo (za kremšnite) ali z
masleno kremo (
z borovnicami,
s čokolado). V pikantni različici (tudi s sirom) ga ponudimo s čebulno omako ali govejo pečenko (z omako).
V sladkih različicah puding ponudimo s kakšno peno ali s kremo
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Poleg velikosti mora biti na embalaži navedena tudi država izvora kokoši (S za Slovenijo) in registrska številka pakirnice. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Jorkširski puding je kot »dripping pudding« prvič zapisan l. 1737. V knjigi sira Alexandra Williama Georga Casseyja, »The Whole Duty of a Woman«.
■ Pravi kmečki čedar (
cheddar) je vedno nekoliko kiselkast, z okusom mlečnega sladkorja in z zelo bogato aromo. Na prerezu je testo belo do rahlo rdečkasto, čvrsto, toda ne trdo in brez očesc. Vonj in okus sta čista in izrazita. Hlebec čedarja ima valjasto obliko, visok je 13-18 cm, s premerom 35-38 cm. Hlebec tehta 18-19, kmečki pa okoli 25 kg.
Jorkširski puding spečemo v kovinskih modelčkih ali v pekaču za mafine
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jorkširski puding, Yorkshire pudding (izvirno:
Yorkshire pudding)
Mandy Lee, z bloga
Lady&Pups.
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Mandy Lee
■ podrobneje o
jorkširskem pudingu (Wikipedia)
Mandy Lee