Priprava
■ Moko in pecilni prašek presejemo in dobro premešamo.
■ Zmešamo jogurt in jajci. Dodamo sladkor in vaniljev sladkor in stepamo. Da se sladkor stopi. Med stepanjem postopoma vmešamo moko. Da dobimo gladko testo. Počiva naj 15 minut.
■ V posodi segrejemo olje. Pravo temperaturo za cvrenje preverimo z ročajem lesene kuhalnice. Potisnemo ga v olje in okoli nega se mora narediti venček mehurčkov.
■ Testu primešamo sveže naribano limonovo in pomarančno lupinico. Testo zajemamo z žličko in oblikujemo kroglice. Polagamo jih v olje. A le toliko, da ostaja med njimi prostor. Ocvremo jih zlato rjavo.
■ Ocvrte
jogurtove miške brez glutena odcedimo na papirnatih brisačah. Obenem podobno ocvremo še preostale.
Serviranje
Še tople
jogurtove miške brez glutena ali
brezglutenske miške s pomarančno in limonovo lupinico potresemo s sladkorjem v prahu. In ponudimo.
Nadomestek
Jogurt nadomestimo z grškim jogurtom.
Izboljšanje
■ Testu dodamo nakockan oranžat ali/in citronat, kandirano pomarančno/limonovo lupinico. Lahko tudi z rozinami.
■ Sladkorju v prahu za posip lahko dodamo ščep cimeta.
Nasveti
■ Za cvrenje izbiramo (rafinirana, ne ekstra deviška!) olja z visoko točko dimljenja, to sta predvsem rumenikovo (260) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230 °C).
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin. Posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke. Torej v vsebnosti mineralov, ampak v velikosti delcev moke.
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
jogurt (številne
ideje)
Opombe
Opomba, zapisana na embalaži, da je
mleko proizvedeno v Sloveniji, še ne pomeni, da je jogurt narejen iz slovenskega mleka.
Opozorila
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
■ V Italiji so miške včasih prodajali kar na ulici, prodajalci so bili
fritoler. V 18. st. so bili tako močni, da so ustanovili svoj ceh,
Corporazione dei fritoler. Miške so pripravljali z osnovnimi sestavinami: z moko, mlekom, sladkorjem, kvasom in z brizgom grozdnega ali janeževega žganja. Z dodatkom rozin ali pinjol, izmišljevali pa so si vedno nove in nove dodatke, kot npr. riž in celo ribe.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jogurtove miške brez glutena ali
brezglutenske miške s pomarančno in limonovo lupinico (izvirno: fritule) portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri