Priprava
■ Limonino lupino drobno nastrgamo. Limono razpolovimo in ožamemo.
■ V mešalni posodi zmešamo jogurt, med, liker ter limonina sok in naribano lupino. Zmes nalijemo v plitvo posodo ali manjši pekač. Pokrijemo jo s prozorno folijo in vsaj za 4 ure postavimo v zamrzovalnik.
Serviranje
Granito razdelimo v kozarce in potresemo s koruznimi kosmiči.
Nadomestek
■ Jogurt nadomestimo s kislim mlekom ali s smetanovim jogurtom, ki ga pripravimo iz petih delov gostega jogurta in enega dela smetane za kuhanje.
■ Limonin liker lahko nadomestimo s pomarančnim.
Nasveti
Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, nekoliko bolj grenak okus. Z različnimi vrstami medu spreminjamo tudi okus granite.
Triki
Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
Pojasnila
■ Granita je ledena jed, podobna sorbetom, le da pri granitah ohranimo ledene kristale, ki pri sorbetih niso zaželeni.
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
Različice
Ideje
gl.
jogurt (številne
ideje)
Opombe
Satje je posoda za med, ki je ni mogoče pomivati. Najkakovostnejši med pridelajo v deviškem satju, sicer pa morajo satje zamenjati vsaka tri leta.
Opozorila
■ Med je živilo živalskega izvora.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Jogurt (gl. pojasnila), med in limone uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Že 225 gramov jogurta dnevno spodbuja nastajanje gama interferona, ki krepi imunski sistem.
■ Temne sorte medu vsebujejo celo do 8-krat več rudninskih snovi kot svetle.
Zanimivosti
Čebela v enem poletu nabere 50 do 60 miligramov medičine, od katere jo 10 % zadrži zase, drugo pa odda mladim čebelam v panju ali odloži v satovje.
Viri
številni različni viri