Ješprenj so oluščena in obdelana zrna ječmena, znana tudi kot ječmenova kaša. Droben ješprenj je ješprenjček.
Ješprenj ima nizek
glikemični indeks in je bogat z vlakninami. Domnevno znižuje stopnjo holesterola, pomaga pri prebavi, je zelo dober vir niacina, ki varuje srce. Zaradi vsebovanih antioksidantov zaustavlja staranje in preprečuje raka dojk.
Različice
■ Po nekaterih virih sesekljano čebulo in strt česen najprej prepražimo na malo
maščobe. Dodamo nakockano zelenjavo, ki jo prav tako na hitro prepražimo. Nazadnje vse skupaj primešamo k ječmenu in fižolu; takšen je na primer
brezmesni ričet. Gl.
opombe.
■ Ješprenju tik pred serviranjem dodamo na drobne koščke narezane sveže bučke, rumeno in rdeče korenje ter gomoljno zeleno in rezino popečene pancete. Jed je nežna in polna zaradi ješprenja, ravno prav pikantna zaradi pancete, zelenjava pa ji doda svežino in čvrstost. (restavracija JB, Ljubljana, 2007)
■ Ješprenj v pokriti posodi skuhamo tudi v pečici.
■ Priljubljenost jedi dokazujejo tudi pričevanja o druščini ljubiteljev gora. Ki se je družila po planinskih kočah pod imenom
ričetarji, npr. na Katarini in na Šmarni gori nad Ljubljano. Dediščino tega neformalnega društva danes nadaljujejo častilci te okusne jedi predvsem na Šmarni gori. Kjer gospodinja Joži Ledinek domnevno kuha najboljši ričet pri nas.
Viri
■ dopolnjen recept
ješprenj (tudi
gosta ješprenjeva juha) iz knjige
Jugoslovanska kuhinja, Markovič Novak, Olga,
Cankarjeva založba, Ljubljana 1983
■ številni drugi viri