Predpriprava
JEŠPRENJ (količine za 10 oseb gl.
kuharski leksikon). Fižol preberemo in namočimo v najmanj dvojno količino hladne vode. Tudi ješprenj preberemo in namočimo podobno. Oboje čez noč.
Priprava
■ Fižol in ješprenj odcedimo in stresemo v lonec. Prilijemo toliko hladne vode, da sega za 2 prsta čez živili. Zavremo in počasi kuhljamo. Da se oboje na pol skuha.
■ Prekajeno svinjino temeljito operemo.
■ Jušno zelenjavo (gl.
kuharski leksikon) očistimo in zrežemo na drobne kockice. Krompir olupimo in narežemo kakor zelenjavo. Česen pretlačimo ali sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice.
Ričet izvirno pripravljamo brez praženja čebule, zelenjave in česna. V jedi se zgolj kuhajo. Paradižnikova mezga ne sodi v izvirni recept.
■ V lonec položimo prekajeno meso in lovorov list. Nadaljujemo s kuhanjem.
■ V kozici segrejemo maščobo, na kateri prepražimo čebulo. Ko se zmehča, dodamo česen in na hitro premešamo. Takoj dodamo narezano jušno zelenjavo. Vse skupaj pražimo 3 minute med pogostim mešanjem.
■ Dodamo paradižnikovo mezgo in premešamo. Takoj prilijemo malo vrele tekočine iz lonca. Premešamo in nalijemo v lonec. Dodamo krompir in kuhamo, da se zelenjava zmehča.
■ Prekajeno meso vzamemo iz lonca. Narežemo ga na kockice, ki jih stresemo nazaj v lonec.
Ričet nekateri viri zmotno pripisujejo slovenski kuhinji. V resnici pa so ga poznali že v starem Rimu. V svojih delih ga omenja tudi Valvasor (1641-1693).
■ Peteršilj drobno sesekljamo. Stresemo ga na jed, ki jo poskusimo in posolimo.
Serviranje
Ješprenj ponudimo s kakim hrustljavim (domačim) kruhom.
Shranjevanje
Jed lahko hranimo v hladilniku do 5 dni. Kot je značilno za večino enolončnic, je z vsakim dnem boljša. Zato tudi sestavine za 10 oseb; gl.
kuharski leksikon. Ričet je primeren za zamrzovanje.
Sorodni recepti
Ješprenj
Kuharski leksikon
■
Količine za 10 oseb. 300–350 g ješprenja, 200 g suhega fižola, 250 g jušne zelenjave, 200 g krompirja, 100 g čebule, 400–500 g prekajene svinjine, 80 g masti ali olja, 30 g paradižnikove mezge, sol, 2 lovorova lista, 2–3 stroki česna in peteršilj.
Ječmen vsebuje veliko škroba, pa tudi vlaknino fruktoligosaharid. Ta spodbuja razmnoževanje koristnih bakterij v črevesju. In preprečuje razmnoževanje škodljivih.
■
Ješprenj so oluščena in obdelana zrna ječmena, znana tudi kot
ječmenova kaša. Droben ješprenj je
ješprenjček.
Ješprenj ima nizek
glikemični indeks in je bogat z vlakninami. Domnevno znižuje stopnjo holesterola, pomaga pri prebavi, je zelo dober vir niacina, ki varuje srce. Zaradi vsebovanih antioksidantov upočasnjuje staranje in preprečuje raka dojk.
■
V jušno zelenjavo pri nas najpogosteje kombiniramo korenček, peteršiljevo korenino in zelenje, zeleno in por. V Franciji so v klasični mešanici zelena, korenček in čebula, pogosto pa tudi vejica timijana.
■
Suhi fižol namakamo, da ga rehidriramo. Sicer bi visoka temperatura med kuhanjem vplivala le na površinski del zrn. Notranjost pa bi ostala suha, moknata in neužitna. Vodo od namakanja zavržemo, ker so v njej stopljeni oligosaharidi. Ki sicer po zaužitju fižolovih jedi povzročajo napetost ali/in vetrove.+ Čas kuhanja fižola je odvisen od njegove kakovosti in starosti.
Ješprenj je pravzaprav oluščen ječmen. Če je ričet ob koncu kuhanja preredek, ga pri visoki temperaturi kuhamo še nekaj minut.
■
Ime za ričet, značilno za Ljubljano in osrednjo Slovenijo, izvira iz štajerske nemščine (
ritschet, tudi
ritschert). Pomeni enolončnico iz ječmenove kaše, slanine ali suhega mesa, graha in leče. Podobni izrazi za to jed so v koroški in bavarski nemščini, zato etimologi menijo, da je ime za jed izpeljano iz nemških besed
rütschen (drseti, spodrsniti) in
rütschig (spolzek). Ker je ričet tudi sicer zelo sluzava, zdrizasta jed.
Opozorila
■ Suhe mesnine so pogosto obdelane z nezdravimi dodatki. Zato kupujemo prekajene po klasičnem postopku pri preverjenemu mesarju / trgovcu. Berimo deklaracije.
■ Suhi fižol solimo, ko je že kuhan. Sol upočasnjuje že sicer dolgotrajno kuhanje. Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ješprenj (izvirno:
ričet) iz knjige
Kuharstvo za vsakogar, učbenika slovenskih gostinskih šol, DZS, Ljubljana 2004
■ številni različni viri