Priprava
■ Mladi krompir ostrgamo in pristavimo v soljeni hladni vodi. Skuhamo ga do mehkega, a pazimo, da se ne razkuha.
■ Limetino lupinico drobno naribamo v solatno skledo. Nato limeto ožamemo, sok pa nalijemo v skledo. Prilijemo še olivno olje in vse dobro premešamo.
■ Kapre oprhamo s hladno vodo in odcedimo. Poper stremo.
■ Kuhan mladi krompir odcedimo in vročega stresemo v solatno skledo. Začinimo ga s soljo in s strtim poprom. Dodamo kapre, nazadnje pa krompir dobro premešamo in ohladimo. Med hlajenjem ga lahko še nekajkrat nežno premešamo.
■ Peteršilj (po izvirnem receptu koper) drobno do grobo sesekljamo tik pred serviranjem solate. Vmešamo ga h krompirju.
Serviranje
Jamiejev mladi krompir z limeto in kaprami v solati se prileže za malico ali za lažji samostojni obrok. Še posebej z mladim sirom, z maslom ali/in s kajmakom. Odličen je kot priloga k jedem z žara, k
dunajskemu zrezku, k
polpetam ipd.
Izboljšanje
■ Najtemnejše limete so najbolj sočne.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
■ Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, da ne odstranimo koristnih sestavin tik pod lupino. Pred pečenjem ga le temeljito operemo, po potrebi pa zdrgnemo tudi s (kuhinjsko) krtačko.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami.
■ Pri soljenju kuhanega krompirja velja preprosto pravilo: 9 gramov soli na liter vode.
Pojasnila
■ Krompir (Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Limeta (Citrus aurantifolia) je manjše, 4-5 m visoko drevo. Plodovi so majhni, ovalni do okrogli, s tankim olupkom. Običajno oberejo še zelene sadeže, ki so bolj dišeči in okusni. Če dozorijo na drevesu, zarumenijo do nekoliko oranžne barve. Limete so za odtenek bolj kisle in aromatične od limon in imajo zeleno lupinico.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 metrov globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Različice
gl.
krompirjeva solata (številne
različice);
mladi krompir v solati (številne
različice); solata (številne
različice) ipd.
Ideja
■ gl.
kapre (številne
ideje); limete (številne
ideje);
mladi krompir (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Opombe
Krompirjeva solata, pripravljena z vročim krompirjem, je okusnejša od tiste, s hladnim. Med hlajenjem krompir mariniramo.
Zanimivosti
Prvi Slovenec, ki je pisal o krompirju, je bil Marko Pohlin (1735-1801), ki mu je zapel hvalo v knjigi
Kmetam za potrebo inu pomoč (1798). Valentin Vodnik (1758-1819) ima v svojih
Kuharskih bukvah (1799) le dva recepta za pripravo krompirja,
krompir s siram in
krompirjovi cmoki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept Jamiejev mladi krompir z limeto in kaprami v solati (izvirno: Jamie’s potato salad)
Patricie Scarpin, z bloga
Technicolor Kitchen
■ številni različni viri