Predpriprava
■ Jajčevce operemo, obrišemo, očistimo in narežemo na pol centimetra široka kolesca. Položimo jih v cedilo, posolimo in pustimo čez noč.
■ Kozarce za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo, odcedimo in obrišemo.
Priprava
■ Pristavimo in zavremo kis, enako količino vode, 1 deciliter olja in sol. V tekočini v dveh, treh etapah
blanširamo jajčevce, da posteklenijo. S penovko jih pobiramo iz tekočine in zlagamo na papirnate kuhinjske brisače, da se temeljito odcedijo.
■ Česen olupimo in skupaj s peteršiljem drobno
sesekljamo.
■ V skledi zmešamo preostalo olje, sesekljana česen in peteršilj ter malo soli. V to mešanico z rokami pomakamo odcejene jajčevce, potem pa jih zlagamo v kozarčke. Te nazadnje z dnom dobro potolčemo ob kuhinjsko desko ali drugo delovno površino, da iz vsebine iztisnemo zračne mehurčke; gl.
pojasnila. Kozarce zapremo.
Serviranje
Jajčevci s česnom in peteršiljem v olju ali
vložene melancane s česnom in peteršiljem v olju so lahko hladna predjed, solata ali priloga.
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Jajčevce najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, kaprami, kisom* (zlasti balzamičnim), krebuljico, kumino, meto, mleto rdečo papriko* (ali čiliji*), origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom.
■ Zaradi večje količine olja je uporaba
olivnega olja dokaj draga. A je vredno vsakega tolarja! Gl. tudi
opozorila.
Nasveti
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin.
■ Plodove za ozimnico vedno peremo, čistimo in režemo tik pred pripravo.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Po devetih mesecih se izguba vitaminov bistveno poveča.
Pojasnila
Pri polnjenju kozarcev pazimo, da med vsebino ne ostanejo zračni mehurčki. Shranki ob zračnih mehurčkih, pa tudi tisti plodovi, ki gledajo iz tekočine, so še posebej izpostavljeni kvarjenju. Zato z dnom napolnjenega kozarca nekajkrat udarimo ob kuhinjsko desko ali drugo delovno površino. Ker se mehurčki v kozarcih obdržijo še 2 do 3 dni po vlaganju, v kozarce v tem času po malem prilivamo olje oziroma kis. Komaj potem kozarce trdno zapremo.
Različice
Ideje
■ gl. jajčevec (številne
ideje); ekstra deviško olivno olje (številne
ideje);
ozimnica (številne
ideje)
■ Jajčevce uporabljamo tudi pri pripravi druge ozimnice, na primer
ajvarja, džuveča, pikantne zelenjave v kisu, provansalske zelenjave ipd.
Opombe
■ Jajčevci so nizko kalorično živilo; 100 gramov vsebuje le 16
kalorij. Vedimo pa, da absorbirajo neverjetne količine
maščobe.
■ Za vlaganje ponavadi uporabljamo 4- ali 9-odstotni
vinski ali
alkoholni kis. Slednjega z vodo redčimo v razmerju 1: 1. Če nam je ljubša blažja kislost, razmerje lahko spremenimo do 1 : 3 v korist vode, vendar pri tem vroče shranke obvezno prelijemo z vročo tekočino ali pa jih
pasteriziramo.
Opozorila
Če je
ekstra deviško olivno olje cenejše od 10 € za liter, nikar ne verjemite, da gre za kakovost, ki je deklarirana na živilu; gl.
zanimivosti.
Zanimivosti
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Viri
■ dopolnjen recept
jajčevci s česnom in peteršiljem v olju
■ številni različni viri