Priprava
■ V ponvi brez prijemanja segrejemo olje, še bolje, gosjo mast. Jajci ločeno ubijemo in nalijemo v ponev. Vsakega blago s soljo (samo beljak!) in s sveže mletim/strtim poprom. V ponev nakapljamo malo vode. Manj kot za žličko in ne po jajcih (!). Ponev takoj (!) pokrijemo.
Z nekaj kapljicami vode ustvarimo malo pare. Zato ponev takoj po dodani vodi pokrijemo. Tako dobimo popolno tekoč rumenjak in beljak brez zapečenih robov.
■ Jajci pečemo 1–2 minuti. Da se beljaka strdita, rumenjaka pa ostaneta nekoliko tekoča.
Za dva drugačna načina priprave jajc na oko gl.
Kuharski leksikon.
Izberemo med naslednjimi zelišči (abecedno): bazilika, drobnjak, koper, krebuljica ali/in peteršilj. Gl. tudi "Kuharski leksikon", Improvizirajmo.
■ Izbrano zelišče ali zeliščno mešanico grobo sesekljamo.
■ Ocvrti jajci preložimo na segret krožniku. Po jedi pokapljamo olje iz ponve. Nazadnje potresemo sesekljano zelišče oz. zelišča.
Serviranje
Jajca na oko postrežemo takoj. S kakšnim dobrim
kruhom ali s
krušnim pecivom. Lahko tudi z
opečenimi kruhki.
Sorodni recepti
Ideje
Kuharski leksikon
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Vsebnost hranilnih snovi v jajcih je odvisna od hranilnih snovi v krmnem obroku kokoši. Eno jajce (pribl. 58 g) v povprečju vsebuje 78 kalorij.
■ Okusna ocvrta jajca pripravimo s čimbolj svežimi jajci. Pri srednji temperaturi. Na vroči, a ne prevroči maščobi. Najlažje v ponvi brez prijemanja, lahko tudi v litoželezni. V emajliranih ponvah porabimo (pre)več maščobe. Posolimo samo beljak.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Ocvrta jajca na oko pripravljamo na tri načine. Jajca v ponvi takoj začinimo in pokrijemo s pokrovko. Najboljša je prozorna, da nadziramo čas pečenja. Brez pokrovke si pomagamo tako, da ponev nagnemo. Potem pa z maščobo prelivamo jajca. Da beljak zakrkne, rumenjak pa ostane tekoč. Po tretjem načinu jajca obrnemo, ko se začne rumenjak gostiti. Počakamo še kakšno sekundo in ponev odstavimo.
■
Improvizirajmo. Jajca najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, čebulo, čilijem v prahu, čilijevimi omakami, drobnjakom, kaprami, kislico, krebuljico, mlado čebulo, pehtranom, peteršiljem, poprom, sardelnimi fileti, timijanom ali/in z vodno krešo.
Foto: healthline
Opozorila
■ Če jajca ubijemo na prevročo maščobo, se po dnu prehitro zapečejo. Zgornja plast pa ostane surova. Jajce dobi neprijetno teksturo radirke. Če jajca niso sveža, se beljak neenakomerno razlije. Pri tem se ob robovih smodi.
■ Znanstveniki svetujejo, da zdrav posameznik ne bi smel zaužiti več kot 5 jajc tedensko. Vključno tudi jajca v jedeh, ki jih zaužijemo. Eno samo jajce vsebuje 186 mg holesterola. Posamezne raziskave količino omejujejo celo na 3 jajca tedensko. (2019)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jajce na oko (izvirno:
fried eggs) s portala
FOOD52
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup v trgovini
FOOD52