Priprava
■ Jagode operemo, očistimo in odcedimo.
Kolač za vse letne čase. Pripravimo ga lahko z zamrznjenim sadjem. Pa brez strahu: testo je popolno in ga preprosto (raz)valjamo.
■ TESTO. V skledo stresemo sladkor in maslo (zrezano na tanke lističe). Prilijemo kislo smetano in jajci. Vse zmešamo z vilicami. Na mešanico presejemo moko in pecilni prašek. Vse skupaj zmešamo v drobtinasto mešanico.
■ Drobtinasto mešanico ugnetemo z dlanmi v gladko testo. Ki se ne lepi za dlani. Testo razdelimo na 5 enako težkih koščkov. Pomagamo si s tehtnico. Oblikujemo jih v kroglice.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Odrežemo 2 kosa peki papirja, pribl. 40x40 cm). Prvo testeno kroglico položimo na list papirja. Pokrito z drugim listom papirja razvaljamo v pravokotnik, pribl. 38x28 cm. Razvaljano testo položimo na hrbtno stran klasičnega črnega pekača. Pečemo ga kakih 8 minut. Da se blago obarva, a ostane svetlo. Podobno razvaljamo in spečemo vseh 5 testenih kroglic. Pečene zlagamo eno na drugo. Tako jih ohladimo na sobno temperaturo.
Pripravo mlečne kreme uskladimo s pripravo jagodove. Obe potrebujemo še mlačni.
■ MLEČNA KREMA. Jedilni škrob gladko razmešamo z malo mleka. Preostalo mleko zavremo s sladkorjem in z vaniljevim izvlečkom. Vrelo mleko odstavimo in vanj postopoma vmešamo jedilni škrob. V tankem curku in med nenehnim mešanjem. Mešanico pristavimo, zavremo in kuhamo med nenehnim mešanjem. Da se zgosti kot puding.
■ Kuhano mešanico postrgamo v skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini. Ohladimo jo do mlačnega.
Jagode lahko nadomestimo z malinami, z borovnicami, z mešanim jagodičjem ipd.
■ JAGODOVA KREMA. Jagode pristavimo s sladkorjem in z žlico vode. Lahko pristavimo tudi zamrznjene, ki jih segrevamo, da se stopijo. Mešanico zavremo in kuhljamo nekaj minut. Da se sadeži nekoliko zmehčajo.
■ MLEČNA KREMA. Maslo sobne temperature položimo na mlačno kremo. Sestavne stepemo do gladkega.
■ JAGODOVA KREMA. Prašek za puding in jedilni škrob gladko zmešamo z vodo.
Jagode odstavimo in zmiksamo s paličnim mešalnikom. Jagodov pire znova pristavimo. Vmešamo pudingovo mešanico med nenehnim mešanjem z metlico. Ko se mešanica zgosti, jo odstavimo. Takoj dodamo maslo sobne temperature. Mešamo, da se stopi. Kremo ohladimo do mlačnega. Občasno jo premešamo z metlico.
■ SESTAVLJANJE. Prvi list testa enakomerno premažemo s polovico mlečne kreme. Nanjo položimo drugi list testa. Ta list premažemo s polovico jagodove kreme. Postopek s testom in kremama ponovimo še dvakrat. Vsak novi list testa blago pritisnemo na kremo pod njim.
■ Kolač blago in enakomerno obtežimo. Preložimo ga v hladilnik.
Pravi razmah vzgoje jagod je sprožil komaj 17-letni Antoine Nicholas Duchesne. Ko je l. 1764 skledo jagod ponudil kralju Ludviku XV.
■ BELA ČOKOLADNA GLAZURA. Belo čokolado grobo sesekljamo ali nadrobimo na kockice. Stresemo jo v lonček, prilijemo olje in pristavimo pri najnižji temperaturi. Belo čokolado počasi stopimo.
■ Glazuro nekoliko ohladimo. Toplo do mlačno enakomerno nalijemo po kolaču. Če imamo pripomoček za
česanje kolačev, glazuro valovito oblikujemo. Kolač položimo v hladilnik čez noč. Da se testo zmehča in spoji s kremama.
Serviranje
Dobro ohlajena in prepojena
jagodova Madžarica je pripravljena za rezanje. Pomagamo si z ostrim, tankim nožem. Po vsakem rezu ga obrišemo in nekoliko segrejemo pod tekočo toplo vodo. Kdor ima skalpel, si lahko pomaga tudi drugače; gl.
kuharski leksikon.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Jagode očistimo, tako da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi.
■
Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Kolač je zelo kaloričen / nasiten. Lahko ga pripravimo s polovično količino sestavin. V tem primeru testo razvaljamo na 28x19 cm.
■
Kolač lahko narežemo tudi drugače. Z ravnilom označimo velikost rezin, npr. 2,5x5 cm. Ravnilo blago položimo na kolač in potegnemo po označeni velikosti rezin. Samo površinsko, kaka 2–3 mm v glazuro. Ko zarišemo vse rezine, s skalpelom zarežemo do dna in brez ravnila.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača, najbolje čez noč.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar
na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Posamezni proizvajalci bele čokolade
kakavovo maslo nadomeščajo s cenejšimi rastlinskimi maščobami. Ki vsebujejo več škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagodova Madžarica (izvirno:
voćna mađarica)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović