Priprava
■ JAGODOV PUDING KOLAČ. Pekač (25x35 cm) namažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača, 30–45 minut.
■ BISKVIT. Moko in kakav presejemo in premešamo z metlico.
■ Rumenjake in sladkor stepamo 2–3 minute. Da dobimo gosto, bledo peno. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo presejano.
■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg. Nežno (!) ga vmešamo v stepeno. Testo nalijemo v pekač.
■ Biskvit pečemo pribl. 15 minut.
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti
■ JAGODOVA PUDING KREMA (lotimo se je proti koncu peke biskvita). Prašek za puding zmešamo s sladkorjem. Prilijemo 1 dl mleka in gladko zmešamo.
■ Preostalo mleko zavremo. Ko zavre, prilijemo pudingovo mešanico med nenehnim mešanjem. Zavremo in kuhamo nekaj minut, da se zgosti. Vse med nenehnim mešanjem.
■ Pudingovo kremo nalijemo po biskvitu. Vse skupaj ohladimo na sobno temperaturo. Lahko pa tudi v hladilniku.
■ OBLOGA. Jagode očistimo na podolžno narežemo na rezine.
■ PRELIV pripravimo po navodilu z vrečke.
Serviranje
Ohlajeni
jagodov puding kolač ali
čokoladni kolač z jagodovim pudingom in jagodami narežemo na kocke / rezine. Vsako obložimo z nekaj rezinami jagod. Ki jih premažemo s prelivom s pomočjo kuhinjskega čopiča. K sladici lahko ponudimo
stepeno smetano.
Sorodni recepti
Jagodni puding kolač
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajše praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■
Kakavi se razlikujejo po barvi, okusu in ceni. Barva sega od bledo rjave do rdečkaste in skoraj črne. Najboljši kakav ima močan okus čiste čokolade. Glede na sorto ima lahko okus grenke temne čokolade ali blage mlečne. V vsakem primeru pa mora biti okus prijeten. Brez kredastega priokusa ali pretiranih sladkih dodatkov. Naravni kakav ima blago rdečkast odtenek in močan čokoladni okus. Nizozemski kakav je nekoliko blažjega okusa.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Jagode najbolje začinjamo z (abecedno): cimetom, balzamičnim kisom, poprom (črni, rdeči, zeleni iz slanice) ali/in z vanilijo.
■
Jagode so sinonim za vrtne jagode, koničasto zaobljeni plodovi
ananasovega jagodnjaka (
Fragaria ananassa). Današnje debele jagode so križanci ameriških sort. Najpogosteje jih ponudimo s sladkorjem ali/in s stepeno smetano. Uporabljamo jih pri pripravi številnih sezonskih sladic. Pripravljamo jih za ozimnico. 100 g jagod / 37 kalorij. Priljubljene in aromatičnejše so gozdne jagode, plodovi
navadnega jagodnjaka (
Fragaria vesca).
Opozorila
Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar 1. do 2. mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene z njimi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagodov puding kolač ali
čokoladni kolač z jagodovim pudingom in jagodami (izvirno:
kolač od jagoda) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri