Predpriprava
■ SLAŠČIČARSKA KREMA Z MANDLJEVIM MLEKOM. Stepemo jajci, sladkor in jedilni škrob. Potrebujemo 90 g sladkorja, če je mandljevo mleko sladkano oz. več, če ni.
■ Mandljevo mleko zavremo. Polovico ga prilijemo na jajčno mešanico med stepanjem. Da se sladkor stopi. Mešanico nalijemo v posodo ter prilijemo preostalo mandljevo mleko. Zavremo med nenehnim mešanjem, potem pa med mešanjem kuhamo 1-2 minuti. Krema ima teksturo bešamela, pomeni da prekrije hrbtno stran žlice, če jo potopimo vanjo.
■ Posodo odstavimo in vmešamo še mandljevo moko in mandljev izvleček. Kremo nalijemo v večji pravokotni model ali v manjši pekač. Neposredno po površini jo pokrijemo s prozorno folijo, potem pa jo hladimo 3 ure.
■ KRHKO TESTO S KOKOSOVIM OLJEM. V skledi zmešamo moko, mandljevo moko in jedilni škrob.
■ V mešalni posodi s ploščatim mešalnim nastavkom mešamo kokosovo olje, sladkor in solni cvet. Da dobimo kremno mešanico. Primešamo jajce, potem pa še moko z dodatki. Na hitro premešamo, da dobimo homogeno, mehko testo.
■ Testo oblikujemo v kroglo, to pa sploščimo v disk. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik vsaj za 2 uri.
Priprava
■ Testo vzamemo iz hladilnika 5 minut pred valjanjem. Pečico ogrejemo na 170 stopinj.
■ Testo razvaljamo 4 mm debelo. Na blago pomokani delovni površini, še bolje, med dvema listoma peki papirja. Razvaljano testo prenesemo v model za pito (22–24 cm; s snemljivim dnom, po možnosti). Dobra izbira je tudi obroč, ki ga položimo na plitev pekač, obložen s peki papirjem. S kuhinjskim valjarjem zapeljemo po vrhu modela, da odrežemo odvečno testo.
■
SLEPO PEČENJE. Testo po dnu dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Pokrijemo ga z listom peki papirja, na katerega stresemo keramične kroglice za obtežitev. Lahko pa tudi suhi fižol ali riž. Model položimo v ogreto pečico za 15 minut.
■ Jagode stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. Jagode razpolovimo, večje narežemo na četrtine.
■ Papir in obtežitev odstranimo s testa, ki ga pečemo še 5–10 m inut. Da se testo rjavkasto in hrustljavo zapeče. Zapečeno testo vzamemo iz pečice in ga ohladimo.
■ Ohlajeno testo enakomerno potresemo z žlico sladkorja v prahu. Potem pa po njem razmažemo slaščičarsko kremo. Po kremi razdelimo jagode, po vrhu pa potresemo polovičke mandljevih jedrc. Pito položimo v hladilnik za 3–4 ure. Po tem času je najboljša. Vsekakor pa jo zmažemo znotraj 24 ur.
Serviranje
Ohlajeno pito narežemo, po okusu jo potresemo s sladkorjem v prahu. Še bolje, če si jo vsak sam.
Jagodna pita s slaščičarsko kremo brez laktoze, vrhunska sezonska sladica.
Nadomestek
Mandljevo mleko zlahka pripravimo doma.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Narezane jagode lahko mariniramo z 1-2 žličkama limonovega soka (za otroke), ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka.
Nasveti
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo, to je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu, vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
■ Mandljeva moka so drobno mleti opečeni mandlji, po teksturi podobna moki. Miksamo jih v kratkih intervalih, z vmesnimi odmori. Da ne spustijo olja in namesto moke dobimo pasto.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le surovi (nerafinirani) rjavi sladkor, ki je enako temne barve kot kava in se sprijema. Tak sladkor ima malce manj kalorij, več mineralov in le 88 odstotkov saharoze.
Različice
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje)
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Zanimivosti
■ Jagode botanično uvrščamo v družino vrtnic.
■ Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagodna pita s slaščičarsko kremo brez laktoze (izvirno:
tarte aux fraises /sans laitages/)
Edda Onorato, z bloga
UN DEJEUNER DE SOLEIL (fr., it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Edde Onorato