Priprava
■ Želatino pripravimo po navodilu z zavitka; gl.
različice. Prelijemo jo s 4 žlicami vode, po 10 minutah pa pristavimo in počasi segrejemo, da se stopi. Zavreti ne sme.
■ Jagode očistimo, narežemo na polovice ali četrtine in stresemo v mešalnik.
■ Limonino lupinico drobno naribamo in stresemo na jagode. Dodamo še sladkor in stopljeno želatino, potem pa vse skupaj zmiksamo v gladek pire. Tega pretlačimo skozi gosto cedilo ali kuhinjsko sito.
■ Smetano čvrsto stepemo, potem pa jo nežno vmešamo v jagodni pire.
■ Jagodno peno z žlico ali z dresirno vrečko razdelimo v skodelice. Te pokrijemo s prozorno folijo in za 2 uri položimo v hladilnik.
Serviranje
Ohlajena
jagodna pena je osvežujoča in lahka sadna sladica. Po okusu jo obrizgamo z malo stepene smetane in obložimo s kakšno (razpolovljeno) jagodo.
Nakup
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže. Bolj drobne imajo običajno intenzivnejši okus, najbolj aromatične pa so gozdne jagode.
Nadomestek
Podobno lahko pripravimo peno z drugim jagodičastim sadjem.
Izboljšanje
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Nasveti
Jagode operemo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
Različice
■ Jagodno peno lahko pripravimo tudi brez želatine. Bo mehkejša, a enako okusna.
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje); smetana za stepanje (številne
ideje)
Opozorila
■ V kar 84 % analiziranih vzorcev jagod s področja Slovenije so ugotovili prisotnost pesticidov (2006), katerim so še posebej izpostavljeni otroci. Med ugotovljenimi pesticidi so tudi rakotvorni, na primer pirimetanil, pri 58 % vzorcev pa je bila zaznana prisotnost več kot enega pesticida. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi, po možnosti pa segajmo po ekološko pridelanih jagodah.
■ Limone in druge agrume zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Jagode uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna; gl. tudi
opozorila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagodna pena (izvirno: mousse od jagoda)
Matejka Buča, z bloga
LIFE TASTES like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri