Predpriprava
Jagode očistimo in drobno narežemo v široko posodo. Potresemo jih s sladkorjem in z vanilijevim sladkorjem. Dobro jih premešamo in maceriramo 3–4 ure.
Priprava
Jagode pristavimo pri srednji temperaturi. Prelijemo jih z limoninim sokom in z rumom. Jagode zavremo in kuhamo 30 minut. Med kuhanjem s površine odstranjujemo pene.
■ Jagode odstavimo, potem pa jih gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Zmiksane znova pristavimo in kuhamo še 30–40 minut. Da dobimo želeno gostoto.
■ Dobrih 10 minut pred koncem kuhanja marmelade pečico ogrejemo na 80 ºC.
■ Kozarčke za vlaganje dobro operemo in položimo v ogreto pečico.
■ Kuhano marmelado odstavimo. Nalijemo jih v kozarčke, ki jih dobro zapremo, ovijemo v veliko brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Serviranje
Jagodna marmelada z rumom je klasičen namaz na kruh (z maslom). Uporabljamo jo tudi pri neštetih sladicah, ki terjajo marmelado. Najpogosteje kot namaz ali preliv.
Shranjevanje
Marmelado hranimo v temnem, suhem in hladnejšem prostoru. Na svetlobi shranki hitro izgubljajo barvo in hranilne snovi. Obdrži se najmanj 12 mesecev.
Nadomestek
Rum lahko nadomestimo z ribezovim likerjem (
cassis), s pomarančnim likerjem (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), s češnjevim žganjem (kirš), z janeževim žganjem (
sambuca) ali s konjakom.
Izboljšanje
Marmelada je okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Nasveti
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Plodove za ozimnico vedno peremo, čistimo in režemo tik pred pripravo.
■ Jagode operemo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
■ Pravilno gostoto marmelade preverimo s kuhinjskim termometrom (104 °C) ali z želirnim preizkusom. Majhen krožniček ohladimo v zamrzovalniku. Ko ocenimo, da je shranek zadosti gost, ga za 1 žličko položimo na ohlajen krožniček. Če se marmelada po minuti strdi, je kuhana, sicer nadaljujemo s kuhanjem.
Pojasnila
■ Pene med kuhanjem marmelade pobiramo zato, ker povzročajo kvarjenje marmelade.
■ V Portoriku, na Haitiju in na Kubi prisegajo na bele vrste ruma, na Jamajki, v Gvajani in na Barbadosu pa prisegajo na temne rume. Z mešanjem obeh vrst dobijo odličen
zlati rum.
Različice
gl.
jagodna marmelada (številne
različice);
jagodni džem (številne
različice);
marmelada (številne
različice);
namazi (številne sladke in slane
različice)
Ideje
Improvizirajmo. Jagode najbolje* kombiniramo z (abecedno): ananasom*, bananami*, breskvami, figami, grenivkami, kivijem, limonami*, malinami, mandlji*, marelicami in z rabarbaro*.
gl.
jagode (številne
ideje);
ozimnica (številne
ideje)
Opombe
Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.
Opozorila
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov.
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
■ Zaradi visoke vsebnosti sladkorja so marmelade najpogosteje zelo kalorični in nezdravi shranki.
Zanimivosti
Francoski mornariški častnik Amédée-François Frézier je leta 1714 v čilskem mestecu Concepcion od lokalnih Indijancev dobil 5 lončkov debelih jagod. Sadike, danes poznane kot
Fragaria chiloense, so se hitro razširile po Franciji in sosednjih deželah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagodna marmelada z rumom (izvirno: marmelada od jagoda) Olivere Senić, z bloga
JA U KUHINJI... (srb.)
■ številni različni viri