Priprava
■ Maskarpone ogrejemo na sobno temperaturo.
■ PODLAGA. Maslo zrežemo na kockice in ga počasi stopimo. Kekse zmiksamo v drobtine. Ali pa jih stresemo v vrečko in zdrobimo s kuhinjskim valjarjem. Primešamo stopljeno maslo, mešanico pa trdo vtisnemo na dno višjega (steklenega) pekača (pribl. 22x32 cm). Pekač položimo v hladilnik za 10–15 minut.
■ Jagode operemo in posušimo. 5–6 jih prihranimo za dekoracijo, preostale pa narežemo na tanke lističe.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Vso smetano čvrsto stepemo; gl.
pojasnila (!). V skledi zmešamo maskarpone in sladkor v prahu, nazadnje pa še polovico stepene smetane. Le toliko, da se povežejo. Kremo lahko odišavimo z vanilijevim izvlečkom ali z naribano limonovo lupinico. Mešanico enakomerno nanesemo po podlagi v pekaču.
■ Narezane jagode nanesemo po kremi, potem pa jih premažemo s preostalo stepeno smetano. Pekač položimo v hladilnik vsaj za 2 uri, še bolje, čez noč.
■ Kekse za posip zdrobimo. Prihranjene jagode narežemo.
Serviranje
Ohlajeni kolač potresemo s piškotnimi drobtinami in obložimo z jagodami.
Jagodna lazanja brez pečenja gre lahko na mizo kar v pekaču.
Nadomestek
■ Graham kekse lahko nadomestimo s keksi
Oreo, Peti-Beure, Albert ali pd.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Maskarpone lahko nadomestimo z
domačim maskarponejem ali s kakšnim drugim
kremnim sirom.
Izboljšanje
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami. Jagode lahko pokapljamo z ribezovim likerjem (
cassis), s pomarančnim likerjem (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevim žganjem (kirš), z janeževim žganjem (
sambuca) ali s konjakom.
Nasveti
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■ Če so jagode premalo sladke, narezane posladkamo po okusu. primešamo še žlico limonovega soka. Pred uporabo jagode dobro odcedimo. Še bolje, če počakamo na slajše.
Pojasnila
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Homogenizirana, nizko maščobna smetana je pri nekaterih sladicah – tudi pri tej -, nepogrešljiva. Taki smetani dodajo emulgatorje in stabilizatorje (npr. škrob, želatina, karagen), ki jo naredijo čvrstejšo in obstojnejšo.
Različice
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opozorila
■ Če v kuhinji uporabljamo jagode z domačega vrta, jih naberemo tik pred uporabo. Da ohranimo največ njihove arome in okusa.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
Zanimivosti
Francoski mornariški častnik Amédée-François Frézier je leta 1714 v čilskem mestecu Concepcion od lokalnih Indijancev dobil 5 lončkov sadik jagod. Sadike, danes poznane kot
Fragaria chiloense, so se hitro razširile po Franciji in sosednjih deželah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagodna lazanja brez pečenja (izvirno: no bake strawberry cheesecake lasagna)
Sarah Kozowski, z bloga
sugar APRON
■ številni različni viri