Predpriprava
■ Jagode očistimo, očiščene pa zrežemo na četrtine. Potresemo jih z žlico sladkorja in nežno premešamo. Lahko jih pokapljamo z ribezovim likerjem (
cassis), s pomarančnim likerjem (
Cointreau,
Grand Marnier), češnjevim žganjem, z janeževim žganjem (
sambuca) ali s konjakom. Jagode položimo v hladilnik. Za 60 minut. Pravimo, da jih maceriramo.
100 g jagod vsebuje 62 mg vitamina C, podobno kot limone..
■ Vino in jajca segrejemo na sobno temperaturo. Med sladkimi vini je najboljši izbor rizling ali muškat. V najdražji različici pa ledeno vino. S suhimi vini dosežemo lažjo, manj sladko peno.
Priprava
■ Pripravimo
vodno kopel.
■ V kotličku ali skledi, ki se prilega nad vodno kopel, stepamo vino in sladkor. Kaki 2 minuti, da se sladkor povsem stopi.
Če jajc v sladici/jedi termično ne obdelamo nad 73 stopinj, uporabljamo izključno zelo sveža. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ V kotliček / skledo nalijemo rumenjake. Posodo položimo nad vodno kopel, vsebino pa stepamo. Da se zgosti in speni. Pazimo, da voda pod posodo nenehno rahlo vre. Pena je gotova, ko se sestavine količinsko podvojijo. Kdor ima kuhinjski termometer, v kuhani peni nameri 65 stopinj.
Serviranje
Jagode razdelimo v kozarce ali v skodelice. Prelijemo jih z vročo vinsko peno.
Jagode z vinsko peno so osvežujoča, hladno-vroča sladica za odrasle.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Ko kupujemo jagode, izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■
Jagode očistimo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju. Polsladko vino vsebuje 18-45 g, sladko vino pa nad 45 g nepovretega sladkorja, ne glede na koncentracijo kisline.
Opozorila
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar
na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Če jajc v sladici/jedi termično ne obdelamo nad 73 stopinj, uporabljamo izključno zelo sveža. Sicer obstaja možnost
zastrupitve z zelo nevarno salmonelo. Surova jajca odsvetujejo tudi starejšim, nosečnicam, otrokom do 4. leta in osebam z oslabljenim imunskim sistemom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagode z vinsko peno (izvirno:
sabayon with strawberries recipe)
Audrey Le Goff, z bloga
Pardon your French
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Audrey Le Goff
Audrey Le Goff