Priprava
■ Jagode stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo. Manjše jagode razpolovimo, večje narežemo na četrtine.
■ V kotličku čvrsto stepemo smetano, sladkor v prahu in vanilijev izvleček.
Serviranje
Jagode razdelimo v skodelice; večje razpolovimo. Potresemo jih s sladkorjem v prahu, nazadnje pa nanje nabrizgamo stepeno smetano.
Jagode s stepeno smetano so preprosta in ekspresno pripravljena, a odlična sladica. Tudi izhod v sili.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Če jagode operemo v belem vinu, zadržijo svojo božansko aromo. Vina ne zavržemo; precedimo ga skozi gosto cedilo, obloženo z gazo.
■ Narezane jagode lahko mariniramo z 1-2 žličkama limonovega soka (za otroke), ribezovega likerja (cassis), pomarančnega likerja (Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (sambuca) ali konjaka.
■ Jagode najbolje začinjamo z (abecedno): cimetom, balzamičnim kisom, poprom (črni, rdeči, zeleni iz slanice) ali/in z vanilijo.
Nasveti
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■ Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut položimo v zamrzovalnik.
Triki
Če nam zmanjka sladkorja v prahu, v električnem mešalniku drobno zmeljemo kristalni sladkor.
Različice
gl.
jagode z oslajeno kislo smetano Romanov;
marinirane jagode s stepeno sladko smetano;
marinirane jagode s stepeno sladko smetano II;
pretlačene jagode s smetano in beljaki ipd.
Ideje
■ gl.
jagode (številne
različice); jagodičevje (številne
različice)
■ Improvizirajmo. Jagode najbolje* kombiniramo z (abecedno): ananasom*, bananami*, breskvami, figami, grenivkami, kivijem, limonami*, malinami, mandlji*, marelicami ali/in z rabarbaro*.
Opombe
Če imamo jagode na domačem vrtu, jih moramo vsake 2 do 3 leta presaditi na novo gredico. Staro gredico lahko znova uporabimo komaj čez 4 leta.
Opozorila
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
■ Sladka smetana vsebuje različne količine maščobe. Če nam ni vseeno, bodimo pozorni že pri nakupu.
Zanimivosti
Jagode botanično uvrščamo v družino vrtnic.
Viri
■ dopolnjen recept
jagode s stepeno smetano
■ številni različni viri