Priprava
■ Polovico smetane pristavimo in segrejemo; odstavimo jo preden (!) zavre. V smetano vržemo obe čajni vrečki, potem pa smetano pokrijemo za 20 minut.
■ Čajni vrečki zavržemo, smetano pa ohladimo. Ohlajeno pokrijemo s prozorno folijo in dobro ohladimo v hladilniku.
■ Lešnike opečemo v suhi ponvi ali v pečici, ogreti na 160 stopinj. Opečene stresemo na kuhinjsko krpo, v kateri jih zmanemo med dlanmi. Da odpade rdeča kožica. Lešnike ohladimo, ohlajene pa razpolovimo.
■ Dobro ohlajeno smetano prelijemo v mešalno skledo. Prilijemo ostalo smetano, dodamo sladkor, potem pa vse skupaj čvrsto stepemo. Stepeno smetano pokrijemo in položimo v hladilnik.
■ Jagode očistimo, operemo in posušimo: Posušene narežemo na polovice ali četrtine, glede na velikost. Prelijemo jih s pomarančnim in limoninim sokom, potresemo s sladkorjem in nežno premešamo; gl.
nadomestek.
Serviranje
Jagode razdelimo v skodelice. Potresemo jih z lešniki in z malo grobo mletega popra (odličen dodatek, a le, če ne pretiravamo) in z natrganimi melisinimi lističi. Nazadnje dodamo še ohlajeno kamilično smetano.
Jagode s smetano malo drugače so (z zrelimi domačimi jagodami) sladko presenečenje za domače in obiske.
Nadomestek
Del skupne količine soka agrumov lahko nadomestimo z žlico izbranega likerja. Dobra izbira so kasis (cassis, liker iz črnega ribeza),
Cointreau (pomarančni liker), Curaçao (pomarančni liker) ali Grand Marnier . Seveda le za odrasle.
■ gl.
ideje
Izboljšanje
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Sladico lahko dodatno oplemenitimo z
vinskim šodojem.
■ gl.
nadomestek
Nasveti
■ Jagode operemo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
■ Izluščene ali/in mlete oreške kupujemo za sproti, saj zelo hitro postanejo žarki.
Pojasnila
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo preko 16 kilogramov smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Melisa je najpogosteje sinonim za
navadno meliso (Melissa officinalis), grmičasto trajnico, ki zraste do 80 cm visoko. Ima drobne bele cvetove in nazobčane svetlo zelene lističe z vonjem po limoni. Cveti od junija do avgusta, nabiramo pa jo od junija do avgusta.
Različice
Ideje
Jagode najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom, poprom (črni, rdeči, zeleni iz slanice) ali/in vanilijo.
gl.
jagode (številne
ideje); kamilica (številne
ideje)
Opombe
Ljudska imena za meliso so:
aselnica, čebeloperka, črnica, maternjak, matičnik, medeni list, medenka, medenika, medovka, oselnica, osenika, rojevnica, srčno zelje, citronska melisa, limonasta meta ipd.
Opozorila
Jagode so po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu. V kar 84 % analiziranih vzorcev jagod s področja Slovenije so ugotovili prisotnost pesticidov, tudi rakotvornih (2006). Segajmo po ekološko pridelanih jagodah.
Zanimivosti
Za kilogram suhih kamilic potrebujemo 4 kilograme svežih.
Vraže
Če sanjamo, da smo videli jagode, imamo preveč skrbi v zvezi s službo. Če jih v sanjah jemo, bo prišlo do družinskega prepira in solza. Nabiranje pomeni neprijetnosti v službi. Rdeče jagode napovedujejo novo ljubezen. Gnile jagode napovedujejo bolezen v družini. Če sanjamo gozdne jagode, pa bomo prijatelja zaprosili za pomoč.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jagode s smetano malo drugače (izvirno: jagode sa šlagom i matičnjakom) Marije Petrović, z bloga
PALACHINKA (srb., angl.)
■ številni različni viri