Priprava
■ Brusnice namočimo v malo vode za 10 minut Klasičen pekač namažemo z oljem ali z maslom.
■ Jabolka olupimo, naribamo in sproti pokapljamo z limonovim sokom. Nazadnje jim primešamo cimet. Orehe drobno sesekljamo. Brusnice odcedimo in grobo sesekljamo.
■ List testa pokapljamo z žlico olja. Pred seboj ga po širini potresemo z (po vrsti): žličko zdroba, z žlico naribanih jabolk, z 1–2 žlički sladkorja, z 1 žličko sesekljanih orehov in z 1 žličko sesekljanih brusnic. Testo z nadevom zvijemo v zvitek, tega pa v polžka. Položimo ga v pekač in podobno pripravimo še druge. Sredi priprave polžkov prižgemo pečico na 200 stopinj.
■ Polžke poškropimo z oljem, pekač pa položimo v ogreto pečico za 30–35 minut.
Serviranje
Pečene polžke potresemo s sladkorjem v prahu. Ponudimo tople, mlačne ali hladne.
Jabolčni zavitek z orehi in suhimi brusnicami ima nevsakdanjo obliko in odličen okus.
Nadomestek
Pšenični zdrob lahko nadomestimo ali kombiniramo z drobtinami ali/in z mletimi lešniki.
Izboljšanje
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Oluščene oreške kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
■ Ko potrebujemo sladkor, je najboljša izbira surovi ali nerafinirani rjavi sladkor. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema. Ne vsebuje kemikalij (natrijev hidroksid, kalcijev oksid, žveplov dioksid), ki jih uporabljajo pri beljenju sladkorja. Proizvodnja terja manj energije, pri pridelavi pa je tudi manj odpadkov in kemikalij.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Pojasnila
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi.
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr. discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr. elstar, gala), jesenske sorte (npr. jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr. braeburn, fuji, idared).
Različice
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Jabolka najbolje* začinjamo/odišavljamo s (abecedno): cimetom*, jabolčnim žganjem, klinčki, konjakom, limonami* (lupinica, sok), meto, pomarančami ali/in vaniljo.
Opombe
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Največ (rakotvornih) pesticidov med sadjem vsebujejo (po vrsti): jabolka (99 odstotkov vzorcev je bilo pozitivnih na vsaj en pesticid), jagode, grozdje, breskve in nektarine (vsak vzorec, torej 100 odstotkov, je bil pozitiven na vsaj en pesticid).
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Brusnice, cimet, jabolka in orehe uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna; gl. opozorila.
■ Brusnice so izredno močan antioksidant, saj jih poznamo tudi pod imenom super sadje.
Zanimivosti
Vlečeno testo so v Evropo domnevno prinesli Turki ob svojem pohodu nad Dunaj, leta 1683.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jabolčni zavitek z orehi in suhimi brusnicami (izvirno: pita od jabuka i suvih brusnica)
Nataša Pantelić, z bloga
Moja slatka kuhinja (srb.)
■ številni različni viri